Galeria fotografii

Zimowe widoki, morze (Swansea)

Ostatnie komentarze

Zyciowka karpia Zyciowka karpia
Dziękuje no tak wyszło bo ciężko było go...
Autor: Urwisek
Zyciowka karpia Zyciowka karpia
Ale karp 20 kg i pełnołuski, gratulacje...
Autor: Malina
Zyciowka karpia Zyciowka karpia
Data tego cuda to : 23.05.2021
Autor: Urwisek
Wędkarstwo w niemczech... Wędkarstwo w niemczech...
Czesc Nikodem, jak mozesz pomoc w zdobyciu...
Autor: Januszek
Wędkarstwo w niemczech... Wędkarstwo w niemczech...
Witam. Chętnie pomogę w załatwieniu karty...
Autor: Nikodem

OFF Topic

Złowienie imponujących rozmiarów szczupaka należy do najważniejszych celów wielu wędkarzy. Trudno znaleźć ku temu okres lepszy, niż maj. Wie o tym każdy zapalony wędkarz, zaznajomiony nieco z obyczajami tej wspaniałej ryby. Również w maju najczęściej trafiają się rekordowe egzemplarze. Żeby jednak złowić okaz, którym będziemy mogli się pochwalić, musimy najpierw odpowiednio się przygotować – wybrać odpowiednią metodę, zaopatrzyć się we właściwy sprzęt, znaleźć łowisko i zarezerwować sobie wolne. Znakomitą okazją do tego może być chociażby Majówka, czy wypadający w tym roku również w maju, długi weekend związany z Bożym Ciałem, kiedy wolne przysługuje nam ustawowo.

Dlaczego właśnie w maju?

Maj jest miesiącem, w którym szczupaki są już po tarle i żeby uzupełnić siły, które na nie straciły, zmuszone są do intensywnego żerowania. Wiele innych gatunków nadal jest w trakcie tarła – zarówno dorosłe ryby, takie jak płocie czy ukleje, jak i ich świeżo wyklute larwy, stanowią dla szczupaka łatwy cel. Najwięcej potencjalnego pokarmu szczupak znajduje na płyciznach – w wyniku intensywnego nasłonecznienia roślinność rozwija się tu znakomicie, co czyni płycizny świetnym miejscem do złożenia ikry.

Łowiska – gdzie żeruje szczupak?

Zdecydowanie najłatwiej złowić szczupaka w miejscach mocno zarośniętych. Niestety nie zawsze da się do nich dotrzeć wędkując z brzegu, a łowienie z łódki jest na wielu jeziorach zabronione. Idealne łowisko to płycizna od 0,5 do 4 m. Żeby takie znaleźć – należy rozglądać się za wypłyceniami, które porasta roślinność zanurzona. Znakomicie w tej roli sprawdzają się blaty śródjeziorne. Dobrym łowiskiem może się również okazać strefa przybrzeżna, oraz uskoki dna przy gwałtownie opadających brzegach – zazwyczaj leży tam wiele powalonych drzew, które również mogą okazać się znakomitym żerowiskiem dla naszego zębatego drapieżnika.

Przy wyborze łowiska warto też wziąć pod uwagę, że jeśli w naszym jeziorze mamy do czynienia z całymi stadami płoci i karłowatych leszczy, które z łatwością można złowić na spławik, to raczej nie powinniśmy liczyć na to, że uda nam się złowić żerującego na nie „szczupłego”. Drapieżnik ma w takich wodach tyle pokarmu, że najprawdopodobniej nie wykaże w ogóle zainteresowania naszą przynętą.

Twistery, rippery i blachy, czyli najbardziej skuteczne metody na zębacza

Majowe łowienie szczupaka wielu wędkarzom kojarzy się przede wszystkim z klasycznym spinningiem. Przy niewielkiej przezroczystości wody w łowisku (czyli na przykład tam, gdzie jezioro jest najmocniej porośnięte) najlepiej wykorzystać jasne gumowe przynęty – twistery, rippery i inne. Podczas łowienia na spinning dobrze sprawdzają się błystki wahadłowe, obrotówki w rozmiarach 3-4 oraz woblery.

Szczupaka da się również złowić na grunt – w tym celu najlepiej będzie wykorzystać żywą przynętę o długości pomiędzy 8, a 16 cm. Szczupak dobrze bierze na krąpie, ukleje, wzdręgi, karasie i płocie – to zdecydowanie najczęściej wykorzystywane do łowienia tej ryby gatunki żywców.

Za pomocą żywej przynęty możemy też złowić szczupaka przy użyciu metody spławikowej. Możemy tu również zastosować martwą rybkę – pamiętajmy, że tylko taka metoda połowu „na żywca” zgodna jest z regulaminem PZW. Na łowiskach prywatnych wybór rodzaju przynęty przy zastosowaniu tej metody zależy od indywidualnych preferencji – z jednej strony drapieżnik zainteresuje się raczej żywcem, z drugiej – żywa przynęta w zarośniętej wodzie może nam sprawić sporo kłopotów. Jeśli więc chcemy trzymać przynętę w wybranym miejscu - łatwiej będzie użyć martwej rybki.

Jaki sprzęt zabrać na szczupaka?

Zestaw, który zamierzamy wykorzystać do złowienia szczupaka, powinien przede wszystkim cechować się dużą wytrzymałością. Szczupak to ryba o znacznej sile, musimy więc liczyć się z tym, że jeśli już chwyci przynętę – zarówno nas jak i wędkę czeka trochę walki. Optymalna grubość żyłki to 0,33 mm. Wędka powinna też być wyposażona w solidny kołowrotek. Niezbędny będzie też przypon wykonany z wolframu lub innego metalu, który będzie w stanie stawić czoła mocnym i ostrym zębom szczupaka. Potrzebne będą również rozwieracz, niezbędny do otwarcia paszczy drapieżnika, podbierak oraz szczypce lub kleszcze chirurgiczne, za pomocą których usuwa się przynętę z ryby. Pozostały osprzęt będzie zależał od wybranej przez nas metody.

Na zakończenie słówko o zacinaniu...

Każdy, kto zajmuje się wędkarstwem dłuższy czas, musiał słyszeć o tym, że zanim zatnie się szczupaka trzeba zaczekać dokładnie tyle, ile trwa wypalenie papierosa. To może być dobra rada, ale tylko pod warunkiem, że zamierzamy zabrać rybę ze sobą – jeśli jesteśmy przedstawicielami trendu catch & release, na pewno nie powinniśmy czekać tak długo. To prawda, że jeśli drapieżnik połknie całą przynętę, łatwiej będzie go złowić, jednak w tej sytuacji wyjęcie haczyka z ryby i wypuszczenie jej nie będzie możliwe. Wielu doświadczonych wędkarzy radzi zwracać uwagę przede wszystkim na zatopienie spławika przy połowie żywcowym lub pierwsze mocne szarpnięcie, podczas spiningu, połączone z równomiernym wysuwanie się żyłki z kołowrotka – oznacza to, że ryba po pierwsze jest sporych rozmiarów, a po drugie przynęta prawdopodobnie znajduje się dość głęboko w jej paszczy – w tej sytuacji możemy śmiało zacinać. Ten sposób wymaga jednak sporo wprawy i zanim nauczymy się skutecznie go stosować – będziemy musieli nabrać nieco doświadczenia.

Skoro dysponujemy już sprzętem, czasem, wybranym łowiskiem i wiedzą, kiedy, gdzie i jak złapać dużego szczupaka – czas ruszać nad jezioro i złowić rybę, której wszyscy będą nam...

Autor: **Malina Złota gwiazda Złoty puchar Medal złoty Medal srebrny Medal brązowy Gruba ryba Gruba ryba Gruba ryba Administrator
Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Zaloguj się i korzystaj bez ograniczeń.
Komentarze
Napisz komentarz!
Dodaj publikacje, zdobądż punkty i wygraj nagrodę Wędkarz Roku.
Dodaj publikacje artykułu