Galeria fotografii

Sum maluszek, ale cieszy

Ostatnie komentarze

Zyciowka karpia Zyciowka karpia
Dziękuje no tak wyszło bo ciężko było go...
Autor: Urwisek
Zyciowka karpia Zyciowka karpia
Ale karp 20 kg i pełnołuski, gratulacje...
Autor: Malina
Zyciowka karpia Zyciowka karpia
Data tego cuda to : 23.05.2021
Autor: Urwisek
Wędkarstwo w niemczech... Wędkarstwo w niemczech...
Czesc Nikodem, jak mozesz pomoc w zdobyciu...
Autor: Januszek
Wędkarstwo w niemczech... Wędkarstwo w niemczech...
Witam. Chętnie pomogę w załatwieniu karty...
Autor: Nikodem

Artykuły o wędkarstwie i wędkowaniu | O rybach dla wędkarzy | Płoć - ryba, na którą jest niemal zawsze dobry czas i miejsce

Płoć - ryba, na którą jest niemal zawsze dobry czas i miejsce

Rekordowa płoć na haczyku to marzenie każdego wędkarza. Nie ma chyba innej ryby, która wyzwalałaby takie emocje. Jednak złowienie prawdziwego okazu jest naprawdę trudne. Na haczyk trafiają najczęściej płotki drobne, kilkunastocenty-metrowe.

Złowienie "ćwierćkilówki" to już frajda, bo na wędce taka ryba dokazuje, aż miło. Kilogramowa płoć to już wydarzenie na miarę całej naszej społeczności wędkarskiej. Takiej jeszcze nie miałem, chociaż złowiłem płoci niezliczoną ilość i "półkilówki" już były. Z kilogramowych i większych płociowatych była wzdręgą (i jest ich więcej).

Płocie w czerwcu
Płocie w czerwcu łowione na pinkę

Ok., ale o płoci. Jaki jest, więc sposób na grubą płoć?

Na złowienie dużej płoci nie ma jednej, uniwersalnej reguły. Te największe biorą niemal przez cały rok, na wszystkie przynęty, do tego równie chętnie w rzekach, jak i wodach stojących. Z moich wędkarskich przygód powiedziałbym, że na największy okaz można liczyć w czerwcu, mimo że wczesną wiosną oraz w maju jest bardzo "płociowo" i jesień również nie jest gorsza. Płoć bierze niemal przez cały rok.

Duże płocie półkilogramowe i większe, są trudniejsze do łowienia niż małe. Jest ich stosunkowo mało – aby dorosnąć do masy 0,5 kg muszą żyć, zależnie od warunków pokarmowych, aż 12-14 lat. Żerują zwykle w innych miejscach niż drobnica, najczęściej z dna, na głębokości co najmniej kilku metrów w łowisku z twardym dnem.

Płoć występuje niemal we wszystkich typach wód, może tylko z wyjątkiem ubogich w pokarm potoków górskich. I choć większość wędkarzy kojarzy płoć ze stojącą wodą, w której łowi się ją szczególnie łatwo (zwłaszcza piętnasto-centymetrowe podrostki), to jednak po naprawdę dużą płoć należy wybrać się nad rzekę. W rzece najszybciej złowimy nasz upragniony rekord.

Płoć jest wszystkożerna, choć niewątpliwie cechuje ją niezwykła wybredność. Skuteczną przynętą może okazać się kanapka w skład, której będą wchodzić pszenica plus biały robak, albo białe plus czerwony robak. Ogólnie jednak biały robak jest najskuteczniejszą przynęt na płoć, ale bardzo dobre są czerwone robaki i rosówki. Na rzece, jeśli będziemy nęcić łowisko pszenica, groch albo kukurydza mogą okazać się najbardziej skuteczną przynętą na dużą płoć (przynęty te selekcjonują brania, podobnie jak rosówki – nie łowimy drobnej płoci). Z przynętą na płoć możemy też eksperymentować. Sprawdzają się różne ciasta, ziemniaki, podwodne dziwactwa i owady (nawet koniki).

Płoć

30-centymetrowa płoć z rzeki na pszenice

Na dużą płoć każdy może wymyślić własny niepowtarzalny sposób i w każdym nawet najbliższym łowisku, czy to w małym stawie, czy w dużej rzece, wiosną, latem, czy na jesień. Na rekordową płoć zawsze jest czas i miejsce. Najważniejsze to jechać, łowić i dojść do mistrzowskich wyników.

I nie zapomnijcie zgłosić okazów do Galerii Rekordów RTW.

Autor: **Malina Złota gwiazda Złoty puchar Medal złoty Medal srebrny Medal brązowy Gruba ryba Gruba ryba Gruba ryba Administrator
Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Zaloguj się i korzystaj bez ograniczeń.
Komentarze
Tytuł: Płoć - ryba, na którą jest niemal zawsze dobry czas i miejsce
Autor komentarza: bigos, 2015-02-22 14:28:24
bigos Wczesną wiosną na duże płocie używam mieszanki MVDE Super black dopalonej robakami. Na tę zanęte trafiłem na tym blogu reklama
Tytuł: Płoć - ryba, na którą jest niemal zawsze dobry czas i miejsce
Autor komentarza: Malina, 2012-09-26 14:40:37
Malina Ta, a ile takich powyżej półkilograma płoci - 40 centymetrowych złowiłeś? Dla mnie płoć ponad pólkilowa jest większym wydarzeniem niż jaź półtorakilowy. Grubą płoć miałem mniej razy, przez co jest bardziej wyjątkowa.
Tytuł: Płoć - ryba, na którą jest niemal zawsze dobry czas i miejsce
Autor komentarza: unimix, 2010-10-20 11:08:58
unimix > Rekordowa płoć na haczyku to marzenie każdego wędkarza. Nie ma chyba innej ryby, która wyzwalałaby takie emocje < chyba Cię trochę poniosło kolego no chyba, że zaczynasz swoją przygodę z wędkarstwem to rozumiem te emocje... łowienie półkilowych płotek jest niczym w porównaniu z chociażby ponad dwukilowymi jaziami o innych rybach nie wspomnę....
Dodaj publikacje, zdobądż punkty i wygraj nagrodę Wędkarz Roku.
Dodaj publikacje artykułu