Galeria fotografii

Leszcze jak na zawodach

Ostatnie komentarze

Wędkarstwo w niemczech... Wędkarstwo w niemczech...
Czesc Nikodem, jak mozesz pomoc w zdobyciu...
Autor: Januszek
Wędkarstwo w niemczech... Wędkarstwo w niemczech...
Witam. Chętnie pomogę w załatwieniu karty...
Autor: Nikodem
Łowisko prywatne... Łowisko prywatne...
Jak wyglądają opłaty w 2018 roku i dokładny...
Autor: arielo20
Brzana- życiowa ryba Brzana- życiowa ryba
Ale brzana na co wzięła. Niesamowite żyłka...
Autor: Malina
Zbiornik wodny lipka Zbiornik wodny lipka
dotego jeszcze występuje tam karaś złocisty i...
Autor: Fasol

Artykuły o wędkarstwie i wędkowaniu | Wędkarstwo karpiowe | Rocketman - czyli o karmieniu rakietą

Rocketman - czyli o karmieniu rakietą

Zasadność nęcenia wszelkimi rodzaju zanetami, ziarnami, pelletem itp. jest bezdyskusyjna i każdy szanujący się karpiarz wie o tym znakomicie. Nie ma problemu, gdy miejsce, które chcemy zakarmić znajduje się blisko brzegu (np. wczesną wiosną). Wtedy po prostu podsypujemy ręką lub używamy łyżki zanętowej. Problem pojawia się wtedy kiedy chcemy podkarmić miejsce oddalone 100m od brzegu.

Mało, którego karpiarza stać na zakup profesjonalnej łódki do wywożenia zanęty (chociaż posiadających też już coraz więcej). Jest oto sposób zdecydowanie tańszy: RAKIETA ZANĘTOWA

Przy pomocy tej "zabawki" możemy posyłać kukurydzę, groch, orzechy tygrysie itp. na odległości przekraczające nawet 100m. Wymaga to oczywiście odpowiedniej wprawy, odpowiedniego sprzętu (duży kołowrotek, wędzisko surfcastingowe lub karpiowy spod-rod) oraz nienagannej techniki rzutu.

Rakieta zanętowa

Istnieje wiele rodzajów rakiet zanętowych, od długich i o małej średnicy (doskonałe do dalekich rzutów) do krótkich i bardziej "pojemnych". Jednak każda rakieta zbudowana jest zazwyczaj z plastiku, posiada lotki stabilizujące ją w locie, uchwyt mocujący (zazwyczaj z grubej żyłki mono zakończony krętlikiem), oraz pianke, korek lub inny materiał pływający w głowicy rakiety.

Montaż rakiety jest dziecinnie prosty. Raczej nieodzowny będzie przypon strzałowy, który przywiązujemy do krętlika rakiety. Rakietę napełniamy czym chcemy (niektóre rakiety mają dziurki w górnej części - wtedy napełniamy połowę rakiety zanętą i uzupełniamy rakietę wodą - będziemy mieć pewność, że ciężar został idealnie rozłożony i rakieta poleci dalej!) i rzucamy:) Po uderzeniu rakiety o wodę obraca się ona otworem do dna dzięki piance, która jest w głowicy. Dzięki temu cała zanęta opada nam na dno. Czynność tą powtarzamy tak długo, aż zdecydujemy, że wystarczająca według nas ilość zanęty jest w łowisku. Jest to czynność troszkę pracochłonna i męcząca (zwijanie rakiety lotkami do brzegu jest dość wyczerpujące), ale przynosi doskonałe efekty.

Sprawa wyboru rakiety jest nasza indywidualną sprawą. Jednak zawsze warto kupić rakietę z jednego kawałka plastiku (sa bardziej trwałe niż "składaki").

Jak rzucać? Istnieją dwa sposoby wyrzutu:znad głowy oraz boczny
Pierwszy sposób jest znacznie łatwiejszy do opanowania dla poczatkujących lub nie miejacych jeszcze wiele wprawy. Jest on bardziej celny. Drugi sposób jest znacznie trudniejszy do opanowania, ale przy odpowiedniej wprawie też można posyłać celnie naszą rakietę i znacznie dalej niż rzucając pierwszym sposobem. Każdy może się zaopatrzyć oczywiście w specjalne rekawice lub naparstki chroniące palec podczas wyrzutu, ponieważ chwila nieuwagi i można stracić opuszek;).

Przy zanęcaniu, po pierwszym wyrzucie możemy przymocować żyłkę do klipsa na szpuli kołowrotka. Będziemy mieć wtedy pewność, że rakieta za każdym razem poleci na tę samą odległość. Wystarczy wtedy "wykalibrować" sobie przysłowiowe "prawo-lewo" :)

Rakieta jest idealna podczas zawodów, gdzie mamy określone godziny karmienia i musimy się ich trzymać. Przy intensywnych braniach można tym sposobem podsypać troszkę więcej jedzonka pod nasze markery.

Reasumując może nie zawsze będziemy korzystać z rakiety zanetowej, ale wg. mnie powinna ona znajdować się w wyposażeniu każdego karpiarza, ponieważ nigdy nie wiadomo co zastaniemy nad wodą.

Autor: **lawa8 Wędkarz Narybek Narybek Narybek Starszy Łowca
Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Zaloguj się i korzystaj bez ograniczeń.
Komentarze
Napisz komentarz!
Dodaj publikacje, zdobądż punkty i wygraj nagrodę Wędkarz Roku.
Dodaj publikacje artykułu