Galeria fotografii

podlodowe plotki

Ostatnie komentarze

Zyciowka karpia Zyciowka karpia
Dziękuje no tak wyszło bo ciężko było go...
Autor: Urwisek
Zyciowka karpia Zyciowka karpia
Ale karp 20 kg i pełnołuski, gratulacje...
Autor: Malina
Zyciowka karpia Zyciowka karpia
Data tego cuda to : 23.05.2021
Autor: Urwisek
Wędkarstwo w niemczech... Wędkarstwo w niemczech...
Czesc Nikodem, jak mozesz pomoc w zdobyciu...
Autor: Januszek
Wędkarstwo w niemczech... Wędkarstwo w niemczech...
Witam. Chętnie pomogę w załatwieniu karty...
Autor: Nikodem

Artykuły o wędkarstwie i wędkowaniu | Rekreacja i Turystyka | Wędkarstwo w Niemczech - Warunki i przepisy, krótki przewodnik

Wędkarstwo w Niemczech - Warunki i przepisy, krótki przewodnik

Jedno z zalewisk Renu w pobliżu Stockstadt, Niemcy, w rezerwacie przyrody Kuehkopf-Knoblochsaue, aut. Siegfried Wessler

Niemcy – najbliższy i bodaj najczęściej odwiedzany przez Polaków sąsiad szczycący się wartościowymi i bardzo zróżnicowanymi terenami przeznaczonymi na łowiska. Tutaj z pewnością każdy wędkarz znajdzie coś dla siebie. Warto poznać walory tych obszarów oraz uwarunkowania prawne związane z indywidualnym wędkowaniem w Niemczech.

Niemcy to świetne państwo dla wędkarzy – czyste zbiorniki i wody płynące chronione przed wszelkimi zanieczyszczeniami stwarzają doskonałe warunki do uprawiania tego sportu. Zachęcająco brzmi także ilość terenów wędkarskich – cała południowa i środkowa część państwa to mekka wędkarzy: pofałdowana rzeźba terenu sprawia, że mnóstwo tutaj cieków wodnych, kanałów spławnych, zbiorników zaporowych, jezior czy stawów – w tym także komercyjnych stawów hodowlanych. Olbrzymia ilość obszarów przeznaczonych do łowienia ryb powoduje, że wędkarstwo w Niemczech rozwija się bardzo dynamicznie – ponad milion obywateli posiada stosowne uprawnienia i coraz więcej turystów przyjeżdża do tego kraju, aby zaznać przyjemności złowienia niemieckiego sandacza, łososia czy pstrąga.

Zezwolenia i licencje

Aby móc legalnie wędkować w Niemczech wszyscy obywatele oraz osoby posiadające zameldowanie na terenie tego państwa muszą mieć licencję wędkarską, którą można uzyskać jedynie poprzez zdanie, niełatwego zresztą, egzaminu obejmującego szeroki zakres zagadnień związanych z ichtiologią, ochroną środowiska i przepisami dotyczącymi ochrony nad zwierzętami. Jeśli jesteś turystą i pragniesz spróbować wędkowania w niemieckich wodach jedynie okazjonalnie, musisz postarać się o uzyskanie turystycznej licencji wędkarskiej.

Licencję turystyczną uzyskać jest dosyć prosto – wystarczy pamiętać, aby u tłumacza przysięgłego przetłumaczyć polską kartę wędkarską. Z takim tłumaczeniem oraz z zdjęciem (w formacie zdjęcia do dowodu) należy udać się do działu wędkarsko – rybackiego urzędu miejskiego w miejscowości, gdzie przebywasz, uiścić opłatę  w wysokości ok. 30 euro i cieszyć się możliwością udanych połowów. Licencje turystyczne uzyskuje się zazwyczaj na tydzień, dwa lub na jeden miesiąc.

Wędkarstwo w Niemczech staje się coraz bardziej popularne wśród amatorów tego sportu mieszkających zarówno w Europie, jak i na świecie. Dzięki temu, w części landów (m.in. w dawnej NRD, Brandenburgii czy Meklemburgii – Pomorzu Przednim) znacznie uproszczono formalności związane z legalnym uprawianiem wędkarstwa przez obcokrajowców, całkowicie znosząc wymóg posiadania licencji turystycznej.

Licencja to jedno - każdy wędkarz, również zagraniczny, musi posiadać także zezwolenie na wędkowanie na danym obszarze. Można je wykupić w sklepach wędkarskich położonych w pobliżu obszarów wędkarskich. Zazwyczaj zezwolenie takie kosztuje od 5 do 15 euro na dzień. Warto ten dokument uważnie przeczytać, ponieważ znajdują się na nim istotne dla każdego wędkarza informacje – na przykład o wymiarach ochronnych poszczególnych gatunków i ograniczeniach związanych z połowami na danym obszarze.

Zasady połowu ryb w Niemczech

Polacy wędkujący sportowo w Niemczech powinni poznać najważniejsze przepisy związane z połowem ryb. Wszyscy łowiący muszą pamiętać, że nieprzestrzeganie prawa w tym zakresie grozi dużymi karami finansowymi, które w dodatku są bardzo rygorystycznie egzekwowane. Oto najważniejsze z nich:

  • Łowić można jedynie na obszarach, na które ma się wykupione zezwolenie posiadając jednocześnie ważną licencję turystyczną.
  • Pozyskiwać można jedynie ryby spełniające wymogi w zakresie wymiarów ochronnych oraz w okresach, kiedy nie przypada na dany gatunek sezonowy okres ochronny.
  • Łowić można jedynie do limitów dobowych wskazanych przez stowarzyszenie lub związek zarządzający wodami, na których chcemy łowić. O te informacje najlepiej pytać w sklepie, gdzie kupimy zezwolenie na połów.
  • Każda złowiona ryba spełniająca wymóg właściwego wymiaru powinna zostać zabita i zabrana z łowiska. Wszystkie gatunki, które nie mają okresów ochronnych i wymiarowych (np. okoń czy kleń) jeśli zostały złowione, także winny być zabite i zabrane z łowiska. Co więcej, jeśli złowiłeś niewymiarową rybkę, która jednocześnie uległa pokaleczeniu również należy ją zabić i zabrać ze sobą. Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi odpowiedzialnością karną za dręczenie zwierząt. Na niektórych  łowiskach koła wędkarskie dopuszczają wypuszczanie złowionych okazów – informacje o tym zamieszczane są na wykupionych na dany obszar zezwoleniach.
  • Pod żadnym pozorem w Niemczech nie wolno łowić „na żywca”! Zakaz używania żywych rybek obowiązuje na całym terytorium państwa. Oczywiście można łowić na trupka, albo na sztuczne przynęty, jednakże nie wolno wykorzystywać białych robaków barwionych chemicznie.
  • Pamiętać także należy, że do połowu białej ryby nie wolno stosować zanęt – taka działalność traktowana jest jako zanieczyszczanie wody i podlega surowym karom.
  • Z ciekawostek można dodać, że żywym rybom nie można robić zdjęć – znane są przypadki, że zrobienie sobie fotografii z pięknym okazem karpia, który następnie został z powrotem wpuszczony do wody kosztowało wędkarza 750 euro (czyn podlegał karze na podstawie naruszenia przepisów ustawy Prawo Ochrony nad Zwierzętami za zadawanie rybom niepotrzebnych cierpień(!)).

Podsumowanie

Wybierając się do Niemiec na wędkowanie należy pamiętać, że każda osoba trzymająca wędkę w dłoni powinna mieć licencję (co najmniej turystyczną) oraz zezwolenie na połów ryb na danym (bardzo konkretnie wskazanym) obszarze. W Niemczech panują także bardzo restrykcyjne przepisy z zakresu ochrony środowiska, czy ochrony nad zwierzętami. Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do polskiego wymiaru sprawiedliwości zadawanie cierpienia rybom nie stanowi „niskiej szkodliwości społecznej” i karane jest z pełną surowością nawet do 5.000 euro grzywny.

Gdy będziemy przestrzegać powyższych przepisów (wypisanych także na zezwoleniach) z pewnością docenimy spokój panujący przy akwenach, czystość wód oraz różnorodność gatunków i wielkość populacji ryb. Nikt nie wyjedzie z Niemiec z pustymi rękami.

Autor: **Urszula74 Gwiazda Złoty puchar Gruba ryba Gruba ryba Gruba ryba Redaktor
Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Zaloguj się i korzystaj bez ograniczeń.
Komentarze
Tytuł: Wędkarstwo w niemczech - warunki i przepisy, krótki przewodnik
Autor komentarza: Januszek, 2021-04-04 08:46:33
Januszek Czesc Nikodem, jak mozesz pomoc w zdobyciu pozwolenia w niemczech. Mieszkam w Hessen nad Renem Nordheim. Karte polska posiadam
Tytuł: Wędkarstwo w niemczech - warunki i przepisy, krótki przewodnik
Autor komentarza: , 2020-04-16 10:39:30
Czejsc Nikodem potrzebuje karte lub zezwolenie wedkarskie na teren niemiec mam polska karte wedkarska jak moge kupic zezwolenie na niemcy baden wuttenberg region zeka ren
Tytuł: Wędkarstwo w niemczech - warunki i przepisy, krótki przewodnik
Autor komentarza: , 2019-07-15 12:29:15
Witam Nikodem jak byś mógł pomóc z ta karta wedkarska??
Tytuł: Wędkarstwo w niemczech - warunki i przepisy, krótki przewodnik
Autor komentarza: Nikodem, 2018-08-07 12:14:03
Nikodem Witam. Chętnie pomogę w załatwieniu karty wędkarskiej niemieckiej (3-miesięcznej dla gości),która uprawnia,po opłaceniu składek na daną wodę ,do legalnego łowienia. Oczywiście niezbędne jest posiadanie polskiej karty. A jeśli ktoś ma ochote na wspólne wędkownie w okolicach Kassel,Hannover,Goettingen,Duderstadt,Eschwege to zapraszam. Proszę również o sygnał,jeżeli organizujecie jakiś fajny ,wędkarski wypad w innym regionie Niemiec. Chętnie dołącze... Pozdrawiam Wszystkich miłośników moczenia kija ((: Nikodem
Tytuł: Wędkarstwo w niemczech - warunki i przepisy, krótki przewodnik
Autor komentarza: Leszek76, 2016-12-28 13:21:54
Leszek76 Wędkarstwo w Niemczech staje się coraz bardziej popularne wśród amatorów tego sportu mieszkających zarówno w Europie, jak i na świecie. Dzięki temu, w części landów (m.in. w dawnej NRD, Brandenburgii czy Meklemburgii – Pomorzu Przednim) znacznie uproszczono formalności związane z legalnym uprawianiem wędkarstwa przez obcokrajowców, całkowicie znosząc wymóg posiadania licencji turystycznej. Więc jak to jest potrzebna jest licencja czy nie?!Czy jest potrzebne wykupienie tylko zezwolenia na połów ryb na daną wodę?!W tych dwóch Landach. PODSUMOWANIE Wybierając się do Niemiec na wędkowanie należy pamiętać, że każda osoba trzymająca wędkę w dłoni powinna mieć licencję (co najmniej turystyczną) oraz zezwolenie na połów ryb na danym (bardzo konkretnie wskazanym) obszarze
Tytuł: Wędkarstwo w niemczech - warunki i przepisy, krótki przewodnik
Autor komentarza: Leszek76, 2016-11-28 11:04:59
Leszek76 Witam wszystkich,mam pytanie odnośnie jeziora które jest położone na granicy niemieckich landów Szlezwik-Holsztyn i Meklemburgia-Pomorze Przednie.Jakie są wymagane uprawnienia do połowu ryb na tym jeziorze z góry dziękuję za odpowiedz. Jadę w te okolice na jakieś 6 miesięcy a może i dłużej a bez kija i wędkowania chyba dostanę deprechy.
Tytuł: Wędkarstwo w niemczech - warunki i przepisy, krótki przewodnik
Autor komentarza: Malina, 2016-02-01 13:09:28
Malina Jakiś czas bawiłem bliżej Jeziora Bodeńskiego, skąd do morza miałem ładny kawałek, tyle co do Polski i wędkuje się tam trochę inaczej... na łososia lepiej jechać np. do Irlandii, morze jest tam dookoła i łosia dużo, w niektórych okresach rzeki (irlandzkie rzaczki) są pełne potężnych łosi i na kopyto atakują lepiej od szczupłego.
Tytuł: Wędkarstwo w niemczech - warunki i przepisy, krótki przewodnik
Autor komentarza: Feniks73, 2016-02-01 07:22:35
Feniks73 Są też rzeki w odległości ok 70 km od Kiel gdzie można trafić też krola Łososia
Tytuł: Wędkarstwo w niemczech - warunki i przepisy, krótki przewodnik
Autor komentarza: Feniks73, 2016-02-01 07:19:29
Feniks73 Hej..Zostawmy drogę zdobywania karty wędkarskiej z boku,Każdy ma swoje racje i chętni do zdobycia karty wędkarskiej w Niemczech wybiorą sami,,Mamy demokracje ja nie będę narzucał swoich racji bo to nie polityka...Ludzie sami wybiorąTrocie dopiero rozpoczynam łowić.Złowiłem niewiele wymiarowych sztuk lecz jednakŁowię w NOK czyli w Kanale Kilońskim z racji miejsca zamieszkania w KielMoi znajomi łowią dzikie trocie w morzu z brzegu.Mamy swoją grupę która nosi nazwę Polonijna Grupa Miłośników Wędkarstwa w Kiel.Możesz przejrzeć ten profil wbijając w przeglądarkę.Jest opisana grupa na stronie konkurencjiCo do troci opłacamy znaczek za 10 e do niebieskiej ksiażeczki i Bałtyk naszPstrągów potokowych nie zlokalizowałem bo to nie góry lecz obszar nadmorski lecz studiując mape znalazłem kilka miejsc które muszę odwiedzić w poszukiwaniu kropkowańców
Tytuł: Wędkarstwo w niemczech - warunki i przepisy, krótki przewodnik
Autor komentarza: Malina, 2016-01-29 19:48:29
Malina Kto nie trzyma się drogi pośredniej, ten nigdy nie idzie bezpieczną ścieżką Trocie i pstrągi odkrywałem w Niemczech tylko na prywatnych łowiskach, masz tutaj dzikie wody z trocią gdzie można śmiało łowić? Tak oknie, płocie, leszcze i wiele innych gatunków łowi się w Niemczech pokaźnych rozmiarów, choć bywa trudno je namierzyć. Najdziwniejsze są przepisy... Polonijna grupa wędkarzy w DE - nie słyszałem - Opowiadaj!
Tytuł: Wędkarstwo w niemczech - warunki i przepisy, krótki przewodnik
Autor komentarza: Feniks73, 2016-01-27 23:51:05
Feniks73 Zaskoczyłeś mnie..Dlaczego lepiej zdać egzamin niż iść prostą drogą? Tutaj wędkuję inaczej niż w Polsce ..Jestem miłośnikiem Odry ze wstecznymi prądami zakolami główkami przelewami itd,,Tutaj mi tego brak,,Odkrywam za to łowienie Troci,oraz jestem zdziwiony ,iż okonie około 35 40 cm nie są wielką rzadkością jak w Polsce,,Dziwią mnie przepisy niemieckie..Odnajduję się w nowym rodzaju łowienia i uczestniczę w polonijnej grupie która liczy ponad 25 członkow i od tego roku zostaje legalnie zarejestrowana,
Tytuł: Wędkarstwo w niemczech - warunki i przepisy, krótki przewodnik
Autor komentarza: Malina, 2016-01-26 15:01:20
Malina Każda droga dobra, bo do ludzi prowadzi. Sądzę, że najlepiej zdać egzamin i wyrobić prawdziwą kartę... jeśli jeszcze nie wiesz dlaczego, kiedyś się dowiesz. Pomocne info, szczególnie jeśli kto szuka łatwiejszej drogi. Wielkiej Ryby! Daj znać jak efekty, ciekawiej łowi się w PL, czy DE?
Tytuł: Wędkarstwo w niemczech - warunki i przepisy, krótki przewodnik
Autor komentarza: Feniks73, 2016-01-26 09:49:55
Feniks73 Witam. Chciałbym napisać coś w ramach uzupełnienia... Chcąc zdobyć w Niemczech kartę wędkarską nie musimy zdawać egzaminu... Jest druga droga łatwiejsza... Ja zamieszkuję w Schleswig Holsten. Po przyjeździe do Niemiec chciałem zacząć łowić zgodnie z przepisami. Poszedłem do Landessportfischerverband w swoim mieście. Pomógł mi kolega który mnie wtedy przetłumaczył Dostałem druk w dwóch językach tj. w Polskim i Niemieckim który wysłałem do swojego koła w Polsce, tam prezes podbił mi ten druk wpisał przynależność do klubu od roku w którym wstąpiłem i odesłał. Okazałem się jeszcze polską kartą wędkarską i otrzymałem pozwolenie na połów ryb Potem tylko można, lecz nie trzeba wybrać sobie koło i zaczynamy po opłaceniu pozwolenia wędkować Każdy chcący iść podobnym torem powinien sprawdzić w internecie miejsce Landessportfischerverband w jego miejscu pobytu i do dzieła Połamania kija ...
Tytuł: Wędkarstwo w niemczech - warunki i przepisy, krótki przewodnik
Autor komentarza: Malina, 2015-08-26 21:51:10
Malina Tak, ale lepiej przeczytać regulamin łowiska. Dlaczego? Np. zdarza się tak, że po jednej stronie rzeki można łowić węgorza a po drugiej już nie... coś co daje do myślenia. Jak sądzisz
Tytuł: Wędkarstwo w niemczech - warunki i przepisy, krótki przewodnik
Autor komentarza: damian_suchy, 2015-08-07 20:03:47
damian_suchy czy wolno lowic zywca na podrywke ?
Tytuł: Wędkarstwo w niemczech - warunki i przepisy, krótki przewodnik
Autor komentarza: Malina, 2013-11-10 11:46:05
Malina Chcąc wędkować w Niemczech musimy posiadać zezwolenie. Turystyczny odpowiednik karty wędkarskiej można wyrobić stosunkowo łatwo, wystarczy udać się do właściwego urzędu z wymienionymi wyżej w artykule dokumentami. Posiadając turystyczną kartę wędkarską, należy wykupić zezwolenie na interesujące nas wody, np. w sklepie wędkarskim. Zezwolenie to podstawa, ponieważ bez niego wędkowanie w Niemczech, może nas dużo kosztować. Nie mniej posiadając kartę też narażani jesteśmy na problemy ze strony służb kontrolujących wody, np. policja. Przepisy odnośnie wędkarstwa w Niemczech są szczególnie zawiłe (nie bardzo dostosowane do obecnego wędkarstwa) i jeśli trafi się złośliwa osoba kontrolująca to się do czegoś przyczepi. Zwykle jednak Niemcy nie są tacy nie tego, jakby się nie raz mogło wydawać. Złowione ryby należy zabić - tak mówią przepisy, ale wystarczy pojechać nad wodę, aby zobaczyć że niemal każdy wypuszcza złowione ryby. Fotografowanie, wg. przepisów może być uznane za znęcanie się nad rybą, ale każdy kto chce fotografuje swoje okazy, ba każdy uważa to za normalną rzecz i często łowi ryby tylko dla fotografii. Gdyby tak nie było pewnie musieliby w Niemczech karać wszystkich wędkarzy, szczególnie karpiarzy na zdjęciach w czasopismach wędkarskich. Nęcić nie można - tak mówią przepisy, a w sklepach półki są pełne zanęt i nad wodą nie brakuje wędkarzy z federami, koszyczkami pełnymi zanęty, praktycznie każdy kto nie spininguje łowi na federa i nęci. Pytanie: o co tutaj chodzi? Jak się mają przepisy w Niemczech do wędkowania w tym kraju? W Niemczech wiedzą jak skomplikować życie wędkarzom, może dla porównania napisze tutaj, że w Anglii, czy sąsiadującej Holandii kartę wędkarską można kupić np. na poczcie, a w Niemczech musimy zdawać państwowy egzamin, który nie jest łatwy, wymaga znajomości języka. Do przerobienia jest cały katalog, blisko 1000 pytań z czego 60 losowych na egzaminie i 75% na zaliczenie, naturalnie w języku niemieckim. Jest to też i droga impreza, parę stówek w euro, ale kiedy już się nauczymy języka, odbędziemy kilku weekendowe szkolenie, otrzymamy zaproszenie na egzamin. Po jego zdaniu idziemy wyrobić w urzędzie kartę wędkarską i już ;-) można powędkować... Jeśli nie posiadamy karty wędkarskiej też możemy łowić w Niemczech, ale tylko na prywatnych łowiskach, najczęściej pstrągowych. Płacimy tutaj za złowione ryby, średnio 7 euro 1 kg pstrąga. Są też łowiska z opłatami za dzień średnio 30 euro i 20 euro pół dnia wędkowania. Rybostan w Niemczech oceniłbym na 4, w Polsce na 3. W Polskich wodach można dobrze powędkować, ale dla porównania np. leszcz - w naszych wodach najczęściej łowi się sztuki do kilograma, w Niemczech zwykle powyżej kilograma. Problemem wód niemieckich stała się ryba nazywana Grundel, zobacz ryba Grundel , tutaj to już plaga. I najczęściej bywa tak, że idąc na ryby za dnia nie złowimy żadnej, ale to żadnej innej ryby tylko Grundle. Praktycznie w rzekach pozostaje tutaj łowienia na spinning i w nocy, wówczas Grundle przestają być tak aktywne i można złowić inne ryby. Z powodu Grundla można ocenić wędkowanie w rzekach PL i DE na podobnym poziomie, w Polsce można spokojnie powędkować w Niemczech za dnia mamy brania co 5 minut, ale żadna inna ryba nie zdąży podpłynąć do przynęty bo Grundel będzie pierwszy - po prostu plaga. Oby ryba ta nie przedostała się do naszych rzek. Sytuacja wygląda inaczej w wodach stojących, tutaj ryba ta nie występuje. Dostęp do wody często jest trudny i nie łowi się łatwo, aby rzeczywiście wędkować potrzebny jest ci "specjalistyczny" sprzęt i umiejętności, a okazałej i wielkiej ryby jest dużo.
Dodaj publikacje, zdobądż punkty i wygraj nagrodę Wędkarz Roku.
Dodaj publikacje artykułu