Galeria fotografii

Wyprawa, morze

Ostatnie komentarze

Zyciowka karpia Zyciowka karpia
Dziękuje no tak wyszło bo ciężko było go...
Autor: Urwisek
Zyciowka karpia Zyciowka karpia
Ale karp 20 kg i pełnołuski, gratulacje...
Autor: Malina
Zyciowka karpia Zyciowka karpia
Data tego cuda to : 23.05.2021
Autor: Urwisek
Wędkarstwo w niemczech... Wędkarstwo w niemczech...
Czesc Nikodem, jak mozesz pomoc w zdobyciu...
Autor: Januszek
Wędkarstwo w niemczech... Wędkarstwo w niemczech...
Witam. Chętnie pomogę w załatwieniu karty...
Autor: Nikodem

Wyszukiwarka łowisk | Łowiska naturalne | Zalew w Czarnej Białostockiej

Nazwa łowiska: Zalew w Czarnej Białostockiej
Miejscowość: Czarna Białostocka
Województwo: podlaskie
Rodzaj łowiska: naturalne
Rodzaj wody: zalew
Ryby: amur, karp
Data aktualizacji: 2006-05-22
Zalew w Czarnej Białostockiej
Opis łowiska:
Na północno-wschodnich krańcach Polski, 25 km od Białymstoku, za miejscowością Czarna Białostocka powstał na początku lat 80-tych zbiornik zaporowy. Siedemnasto hektarowy zalew jest akwenem płytkim o mało urozmaiconym dnie, najgłębiej jest w okolicach zapory, echosonda wyświetliła 3,6 m. Po starym korycie rzeki Czarnej, która zasila ten zbiornik nie ma już prawie śladu z powodu jego zamulenia. Średnia głębokość zalewu wynosi około 1,8 m. Najpłytszymi miejscami są zatoki, które osłonięte przez drzewa i ogrzane wiosennym słońcem pierwsze przyciągają wygłodniałe ryby po zimowym letargu, tam też możemy spotkać najwięcej roślinności wodnej.
Dno zbiornika jest prawie w całości wolne od twardych zaczepów, łowienie mogą jednak utrudniać kolonie małż, użycie przyponu strzałowego zwiększy nasze szanse w walce z rybą. Od początku swego powstania zbiornik intensywnie zarybiano karpiem i amurem. Ryby mają dużo naturalnego pokarmu i jak na ten region kraju dobre roczne przyrosty sięgające 3 kg, czego dowodem są kilkakrotnie w sezonie łowione te same sztuki. Rekordowym okazem jest karp o masie 16 kg, złowiony w maju 2003 na pęczek rosówek. Amury trafiają się rzadziej, a największe złowione sztuki przekraczały 10 kg.
Najlepszy okres połowów przypada na wiosnę i jesień, w tychże porach roku złowiłem najwięcej medalowych ryb. Latem takie okazy trafiają się rzadko, ponadto w tym okresie trudno jest o zajęcie dobrego i spokojnego miejsca. Od zapory w kierunku ujścia Czarnej znajduje się dużo stanowisk na zasiadkę, a najlepszym jest płytka zatoka, na jej końcu. Dobre miejsca znajdziemy też w północnej części zalewu, a w szczególności na cyplu. Wspólnie z partnerem możemy umieścić zestawy w obu zatokach i na otwartej wodzie, co pozwoli nam na większą penetrację zbiornika. Do tego miejsca nie możemy jednak dojechać samochodem (tereny leśne), a cały sprzęt będziemy zmuszeni nieść brzegiem. Auto musimy pozostawić na parkingu niestrzeżonym, daleko od obozowiska. Z moich doświadczeń wynika, że mamy równe szanse złowienia ryb na całym zalewie. Potwierdzają to złowione kilkakrotnie w różnych częściach zbiornika te same karpie.
Przynętami nr.1 są kulki, łowią na nie praktycznie wszyscy. Używam przede wszystkim tzw.,, śmierdziuchów " (krab, homar, małż, ryba, łosoś). Świetnie przed paroma laty sprawdził się scopex, większość łowców karpi stosuje niezawodne aromaty owocowe (polecam tutti frutti i brzoskwinię). Nie można również zapomnieć o wanilii, na którą łowiono w tym zbiorniku karpie aromatyzując ziemniaki i ciasto jeszcze przed nastaniem ery kulek. Kukurydza jako przynęta jest rzadziej stosowana, za to do nęcenia używają jej wszyscy. Ja zanęcam mieszanką ziaren, pelletem i kulkami. Żyjące tu karpie już od połowy kwietnia zaczynają regularnie żerować, używam wtedy do nęcenia około 5 kg zanęty. Z moich notatek wynika, że najwięcej brań miałem wieczorami i w nocy.
Zestawy staram się umieszczać na żwirowych wypłaceniach wśród warstwy mułu, który pokrywa dno zbiornika na przeważającym obszarze, a w szczególności w okolicach zapory. Nie polecam zestawów z ciężarkiem zamontowanym na stałe, tutejsze karpie biorą bardzo ostrożnie, kilka ryb spięło mi się. Najskuteczniejszym okazał się zestaw z przelotowym ciężarkiem i stoperem założonym około 20 cm powyżej. Efektem odpowiednio wytypowanego miejsca będą częste brania już pierwszej nocy. Po jednodniowym nęceniu w 2000r. w chłodną majową noc, złowiłem swoje rekordowe ryby: karpia 12,80kg i amura 9,80kg. Podczas tej jednej nocy złowiłem jeszcze amura 5,50kg, karpia 8,60kg i 3kg. Największe żyjące w tym zbiorniku karpie z pewnością przekraczają wagę 20 kg. Może w tym sezonie poszczęści się komuś i złowi cypriniusa z pierwszych zarybień. Jeżeli miejscowych łowców okazów przekona się do stosowania zasady,, No Kill ", to zbiornik ten ma szanse zostać łowiskiem karpiowym nr.1 na Podlasiu.
Opis turystyki:
Z rozbiciem namiotu nie ma problemu, jednak w sezonie letnim pobierane są opłaty w wysokości 3 zł za dobę, a za wjazd samochodem zapłacimy 2 zł.
Opis dojazdu:
Tereny otaczające zbiornik to lasy Puszczy Knyszyńskiej, gdy nasze przynęty nie będą smakować karpiom możemy zawsze wybrać się do lasu na grzyby i podziwiać piękno podlaskiej przyrody. Linia brzegowa jest wystarczająco dostępna do łowienia mimo to miejscowi wędkarze zbudowali sporo kładek wśród trzcin.
Inne informacje:
Gospodarzem łowiska jest PZW Białystok, zezwolenia na połów wykupimy w siedzibie związku w Białymstoku przy ul. Jurowieckiej 33 (tel. 85 675-25-26), z opłaty zwolnieni są wędkarze z wykupioną dopłatą krajową.
Autor: **Malina Złota gwiazda Złoty puchar Medal złoty Medal srebrny Medal brązowy Gruba ryba Gruba ryba Gruba ryba Administrator
  • Obecnie 0.00/5
Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze i oceniać łowiska.
Komentarze łowiska
Napisz komentarz łowiska!
Dodaj publikacje, zdobądż punkty i wygraj nagrodę Wędkarz Roku.
Dodaj łowisko

Losowe łowiska

Jezioro Pyrzyckie...
Jezioro Pyrzyckie pow. 4,7 ha. Jezioro położone w lesie przy drodze dwa kilometry za Dolicami w stronę...
Łowisko Wędkarskie - koło...
Łowisko wędkarskie Oaza to pięknie położone idealne miejsce dla miłośników wędkarstwa. Łowisko...
PSTRĄŻNA
Pstrążna jest bodaj jedynym w Polsce łowiskiem wyłącznie karpiowym, w którym populacja dużych karpi w...
Łowisko Stryszów
Łowisko zadbane podzielone na 3 stawy. Jeden duży, drugi średni i trzeci mały. W tym małym znajdują...
Stary San Hurko
Łowisko specjalne Stary San Hurko jest starorzeczem Sanu o powierzchni 20 ha, znajdującym się w...