Jezioro Nyskie

  • Jezioro Nyskie
  • Jezioro Nyskie
  • Jezioro Nyskie

Description of the fishery

Jezioro Nyskie (Zbiornik Nysa) nazywane też Jeziorem Głębinowskim to zbiornik zaporowy utworzony w 1972 roku po spiętrzeniu wód Nysy Kłodzkiej. Średnia głębokość jeziora wynosi około 5 metrów, a najgłębsze z miejsc sięgają ponad 15 metrów głębokości. Zbiornik o długości 5 kilometrów jest świetnym łowiskiem cennych gatunków ryb, wśród których dominują: sandacze, szczupaki, bolenie oraz karpie i popularne leszcze (łopaty).

Jezioro Nyskie jest bogate w wiele gatunków ryb takich jak: sandacz, szczupak, okoń, leszcz, występuje licznie boleń, płoć, wzdręga, jest też sum, węgorz, karp, amur, lin, karaś, kleń, jaź, troć oraz inne gatunki ryb.

Po zalaniu w zbiorniku niebywale powiększyła się populacja szczupaka, który z czasem został wyparty przez ogromną populacje sandacza, następnie przybyło licznie bolenia. Silne wahania poziomu wody w zbiorniku spowodowały zanik roślinności przybrzeżnej i pogorszenie warunków dla szczupaka, który odbywał w nich tarło. Sprzyjało to rozwojowi sandacza, którego tarliska znajdują się daleko od brzegu. Obecnie liczba sandacza jest tak duża, że wielu wędkarzy twierdzi, iż Jezioro jest jednym z najlepszych łowisk mętnookich w kraju.

Dno zbiornika pokryte jest licznie piaskiem i żwirem, zamulone najbardziej są tereny przy zaporze czołowej, gdzie znajdują się doskonałe łowiska leszczy, karpi, linów i szczupaka. Jezioro przyjmuje wody dwóch znaczących rzek: Białej Głuchołaskiej oraz Widnej, u których ujścia mamy dobre łowiska płoci i leszczy. Podczas wysokich stanów wód tworzą się tutaj atrakcyjne cofki, w których liczyć możemy na niemal wszystkie gatunki ryb żyjących w wodach jeziora.

Ujście Nysy, gdzie głębokość nie przekracza 3 metrów to doskonałe miejsce na brzegowe leszcze, których waga sięga 2 kilogramy. Większe ryby trzymają się z dala od brzegu i zwykle, aby się do nich dostać musimy użyć środka pływającego (na jeziorze sprzęt pływający jest receptą na największe głębinowe ryby). W okolicach ujścia można dostać się do dużej płoci poławianej tu zarówno z gruntu jak i na spławik. Przy użyciu metody gruntowej lub też odległościówki można dotrzeć do licznych tu leszczy, karasi, linów oraz węgorzy, które o zmierzchu i świcie przyujściowe tereny chętnie przemierzają w poszukiwaniu pożywienia.

Obfite nęcenie na tak dużym zbiorniku jest niezbędne, aby zwabić w łowisko ryby. Takie nęcenie wymaga również czasu. Na ciekawe efekty można liczyć na wyprawie na nockę, gdzie mamy więcej czasu na przygotowanie łowiska i ściągnięcie w swoje łowisko ryb nawet ze znacznych odległości. Sprawdzone przynęty to makaron, pęczak, białe i czerwone robaki oraz wszelkiego rodzaju kulki, pelety itp.

Chlubą zbiornika są jednak sandacze, których rozmiary nie jednego wędkarza potrafiły zwalić z nóg.

Jezioro nazywane jest też bliźniakiem pobliskiego Otmuchowa, gdzie żyje równie liczna populacja sandacza co w Głębinowie. Oba sąsiadujące ze sobą zbiorniki są wyjątkowo atrakcyjne i uważane za jedne z najlepszych łowisk sandaczy w Polsce.

Dane łowiska

  • zbiornik utworzony w 1972 roku,
  • powierzchnia 2040 ha (20 km²)
  • pojemność 114 mln m³,
  • głębokość średnia 5 m, w najgłębszych miejscach ponad 15 metrów,
  • długość zapory (betonowo-ziemna) 5000 m.
Wędkarski kalendarz brań

Specialized water tourism

Największym zapleczem noclegowym nad jeziorem oraz atrakcją dla turystów jest Nyski Ośrodek Rekreacji. Prócz miejsc noclegowych ośrodek oferuje wydzielone kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu itp. Po Jeziorze Nyskim kursuje statek Gracja, zabierając turystów w ciekawy, 40-minutowy rejs. Liczne ośrodki wypoczynkowe w Głębinowie oferują pełne zaplecze turystyczne, także nocleg.

Services and Facilities

Domki, gastronomia, kemping, palenisko, parking, sanitariat, wypożyczalnia sprzętu.

Additional information

Jezioro to również cenne miejsce pod względem przyrodniczym, gdyż żerują tu i odpoczywają migrujące ptaki. Ponadto jezioro stanowi ostoję rzadkich w Europie gatunków ptactwa wodnego, jest to jedyne na Śląsku Opolskim stanowisko rozrodu mewy czarnogłowej.

Occurring fish

Location

Province: opolskie

Locality: Głębinów

GPS

Map: FISHERY ON THE MAP

Informacje kontaktowe

Owner: Okręg PZW Opole

Address: ul. Malczewskiego 1, 45-031 Opole

Phone: +48774545554

E-mail: opole[at]pzw.pl

Page: https://www.pzw.org.pl/opole/

Malina Author: Malina
Category: Fisheries naturalne
Share
Jezioro Nyskie
Jezioro Nyskie Jezioro Głębinowskie Jezioro Nyskie (Zbiornik Nysa) nazywane też Jeziorem Głębinowskim to zbiornik zaporowy utworzony w 1972 roku po spiętrzeniu wód... Rating:6.0 2
  • Stars: 6.0 / 6
2 votes

Yours comments

Newsletter

Be the first to know about whats new.

References

Copyright © 2006-2024 RTW.org.pl [ 3973193 ] Recreation and Fishing Tourism. Made with ♥ Design by Malina.

PLPL ENEN

User account