Ryby mogą nie jeść i to długooo...

Prawdopodobnie każdy wędkarz spędził nad wodą wiele godzin bez jednej ryby w koszu i zastanawiał się, "kiedy one zaczną brać?!". Niejeden z nas rozmyślał w tej sytuacji, czy udałoby się je "przetrzymać", bo przecież kiedyś muszą wreszcie zgłodnieć i może wtedy skuszą się na przynętę. Jak długo może to w końcu trwać, zanim ryba zgłodnieje? Jak się okazuje, w niektórych przypadkach może to trwać bardzo długo.

Człowiek jest istotą stałocieplną. Oznacza to, że utrzymuje temperaturę ciała zazwyczaj znacznie wyższą niż jego otoczenie. Aby to nam się udawało, musimy stale spożywać duże ilości pokarmu i przez to dostarczać naszemu organizmowi energii na utrzymanie stałej temperatury.

W przeciwieństwie do człowieka, ryby są organizmami zmiennocieplnymi. Temperatura ciała ryby zależy od temperatury środowiska, w którym przebywa. Dlatego ryby nie muszą stale dostarczać swemu ciału "paliwa". Jeden "porządny" posiłek może wystarczyć im na wiele dni, szczególnie jeśli temperatura wody jest niska.

Nie możemy więc raczej liczyć na to przetrzymanie. Okazuje się, że okresy głodówek u niektórych gatunków mogłyby zaskoczyć niejednego wędkarza. Ryby są przystosowane do wytrzymywania długich okresów bez pokarmu. Organizm ryby wyposażony jest w dużą ilość enzymów, które pozwalają na rozkładanie tkanek. W okresie głodu ryba uaktywnia te związki, aby "żywić się" swoim organizmem. Z tego powodu ryby mogą przetrzymać niespodziewanie długie okresy głodu.

Śledź, na przykład, może przeżyć "na głodnego" do 129 dni, a dorsz atlantycki do 195 dni. Inne gatunki - jak np. bowfin, ryba słodkowodna z Ameryki Północnej, przeżywają do 20 miesięcy bez grama pokarmu. Jeszcze lepiej przystosowane wydają się afrykańskie lungfish. Żyją one w rejonach o skąpych opadach deszczu i aby uchronić się przed wysuszeniem, zakopują się w błoto pozostałe po wysychających zbiornikach wodnych. Tam, spowolniają one swój metabolizm i przechodzą w stan anabiozy. W takim "półśnie" potrafią one przetrwać do trzech(!) lat.

Węgorz może nie jeść...Nie jest to jednak rekord w długości głodówki. Mistrzem okazuje się tu europejski węgorz. Jak wiadomo, ryby te pokonują trzy tysiące mil w drodze do swego miejsca rozrodu w Atlantyku. Na tę wędrówkę węgorz przygotowuje się, odkładając ogromne ilości tłuszczu, i jest to jedyne źródło energii w czasie jego podróży. Badania laboratoryjne wykazały, że ryba ta może wytrzymać bez przyjmowania pokarmu, aktywnie pływając, ponad trzy lata.

Mistrzem głodówek wydaje się być jednak samiec srebrnego węgorza, który przeżył w chłodnej wodzie bez jakiegokolwiek pożywienia zadziwiające 1515 dni (!!!) (około 4 lat i 2 miesięcy). W czasie eksperymentu węgorz ten stracił 76% swojej wagi ciała. Uważa się, że mógłby on przeżyć jeszcze dłużej, gdyby temperatura wody była niższa.

Czy zamierzasz jeszcze próbować "przetrzymać" ryby, kiedy nie biorą?

Artykuły zacytowany, napisany przez Krzysztofa Jaskielewicza,
więcej na stronie www.wcwi.eu

Malina Author: Malina
Category: O rybach dla wędkarzy
Share

Yours comments

Newsletter

Be the first to know about whats new.

References

Copyright © 2006-2024 RTW.org.pl [ 4039278 ] Recreation and Fishing Tourism. Made with ♥ Design by Malina.

PLPL ENEN

User account