Tołpyga biała (Hypophthalmichthys molitrix)

Tołpyga biała (Hypophthalmichthys molitrix)

Karpiowate (Cyprinidae)

Woda: rzeka, ujście, jezioro, staw

  • Pochodzi ze wschodniej Azji
  • Planktonożerna
  • U nas w warunkach naturalnych się nie rozmnaża
Tołpyga biała

Budowa zewnętrzna

Wyciągnięte, nieco wygrzbie- cone, bocznie ścieśnione ciało, o szerokiej, spiczasto kończącej się głowie. Otwór gębowy górny, prawie pionowy, pozbawiony wąsów. Oczy małe, leżące poniżej środkowej linii głowy. Strona brzuszna z kilem biegnącym od wysokości szczelin skrzelowych do początku płetwy odbytowej. Łuski małe, 110-124 wzdłuż linii bocznej. Płetwa grzbietowa z 11-15, a odbytowa z 14-17 promieniami. Początkowe 2-3 promienie lekko pogrubione. Zęby gardłowe jednorzędowe, 4-4. Grzbiet ciemny. Boki i strona brzuszna u młodych ryb (1-3-letnich) srebrzyście ubarwione; w starszym wieku są ołowianoszare.

Występowanie

Ciepłe, głębokie wody płynące i jeziora na terenie Chin oraz w dorzeczu Amuru. Wprowadzona na Tajwan i do Tajlandii. Dzięki zabiegom zarybieniowym szeroko rozprzestrzeniana obecnie w wodach Europy Środkowej i Wschodniej.

Tryb życia

W swej ojczyźnie tołpygi białe ciągną w okresie letnim z rzek na zalewowe obszary, z których powracają dopiero jesienią. Tarło odbywa się latem przy temperaturze wody 23-24°C. Ikra (do 500000 na jedną samicę) swobodnie unosi się w wodzie. Po zresorbowaniu zawartości woreczka żółtkowego wylęg udaje się w spokojne zakole rzeki, gdzie w początkowym okresie odżywia się zwierzęcym planktonem. W rzece Jangcy dojrzałość płciową uzyskuje w 3-4 roku życia, w Europie Środkowej (Węgry) w 5-6 roku.

Odżywianie

Przy długości 5 do 10 cm w pokarmie młodych tołpyg białych zaczyna w coraz większym stopniu dominować fitoplankton. Równocześnie ich przewód pokarmowy wydłuża się, przekraczając 6-7-krotnie długość ciała. Ryba ta żywi się głównie planktonem i drobnym pokarmem roślinnym. Dorosłe osobniki polują głównie na robaki, mięczaki, a także małe ryby.

Podobne gatunki

Tołpyga porównanie gatunków

Bardzo podobna jest tołpyga pstra (Hypophthalmichthys nobilis - pochodzi z Chin, rośnie dwa razy większa). W odróżnieniu do tołpygi białej kil na jej brzuchu ciągnie się tylko od płetw piersiowych do otworu odbytowego, a płetwy piersiowe są dłuższe - skierowane ku tyłowi sięgają poza nasady płetw brzusznych. U ryby charakterystyczna jest większa głowa (Bighead carp) i oczy położone wyjątkowo nisko.

Uwagi

Ponieważ w dawnym Związku Radzieckim dokonywano w stawowej hodowli krzyżówek tołpygi pstrej z tołpygą białą, mieszańce mogą być spotykane również w polskich wodach.

Wędkarstwo - Tołpyga biała

Wymiar ochronny: brak wymiaru ochronnego

Okres ochronny: brak okresu ochronnego

Dobowy limit połowu: brak


Normy medalowe:

brąz: 10 kg / srebro: 15 kg / złoto: 20 kg

Rekord Polski: 59.5 kg, 133 cm


Tołpyga biała osiąga do 130 cm długości i wagi ponad 50 kg. O ile złowiona w Polsce tołpyga to biała - nie odnotowano większej na świecie, czyli jest to nieoficjalny rekord świata.

Rada stawikowa

Można niekiedy dostać młode tołpygi białe i pstre długości 5-15 cm, przeznaczone do trzymania w stawikach ogrodowych. Przed ich kupnem warto sobie jednak uświadomić, że szybko urosną. Nawet w dużym stawie zabraknie wkrótce dla nich pokarmu, trzeba więc będzie je dokarmiać bardzo suchym pokarmem. Ryb zbyt już dużych dla stawiku nie należy wypuszczać do wód naturalnych (należy je uśmiercić).

Udostępnij stronę znajomym

Biuletyn

Zapisz się na biuletyn i odbierz prezent! Cenny przepis na ciasto, skuteczną przynętę na leszcze i inne ryby.

Odnośniki

Copyright © 2006-2024 RTW.org.pl [ 4250885 ] Rekreacja i Turystyka Wędkarska. Made with ♥ Design by Malina.

Konto użytkownika