Najpopularniejsze łowiska wędkarskie w Polsce
Wędkarstwo to jedna z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu. Niewtajemniczonym wydaje się, iż jest to nic innego jak "sport dla leniwych", taka nuda... ale nic bardziej mylnego. I wie o tym każdy kto chciał złowić wybraną, wymarzoną, nie przypadkową dużą rybę ile trzeba się przy tym natrudzić. Wędkarstwo to ciężka sztuka "przechytrzenia" ryby, która mimo tego, że nie ma głosu, to w zamian jest bardzo sprytna, a nawet przebiegła.
Aby zostać profesjonalnym wędkarzem nie wystarczą nam same dobre chęci. Liczą się przede wszystkim odpowiednie cechy charakteru, które umożliwią nam właściwy rozwój umiejętności oraz wiedzy z dziedziny hydrologii, a także ichtiologii. Nie bez znaczenia jest również znajomość występowania najbardziej popularnych miejsc łowieckich, które możemy odwiedzić z wędką. Na terenie naszego kraju znajdują się rzeki, jeziora, stawy oraz inne akweny wodne, które zapraszają wędkarzy na swoje łono, oferując im przy tym niezapomniane doznania w trakcie łowienia ryb, a przy okazji zachwycają okalającymi je przepięknymi terenami.
Warto wiedzieć, iż wybór właściwego miejsca do wędkowania nie powinien pozostawać kwestią przypadku. Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie odnośnie tego jaką ilością czasu dysponujemy. Jeżeli możemy sobie pozwolić tylko na jeden dzień wędkowania, to zmuszeni będziemy wyjechać na pobliskie wody, ale wcale nie oznacza to to, iż jest to czas stracony. Warto zorientować się zatem czy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania nie znajduje się korzystny dla naszej pasji akwen wodny, w którym nie brak imponujących okazów. Natomiast jeżeli posiadamy do naszej dyspozycji kilka, a nawet kilkanaście dni, wtedy mamy większe pole do manewru i spośród kilku czy też kilkunastu dorodnych łowisk w kraju z pewnością wybierzemy te dla nas najbardziej korzystne. Oto ranking wyjątkowych miejsc znajdujących się na terenie Polski, które cieszą się niezwykła popularnością nie tylko pod względem wielu interesujących gatunków ryb lecz także bogatą florą i pięknymi krajobrazami.
Jezioro Śniardwy
Śniardwy to bez wątpienia największe jezioro w naszym kraju. Położone jest w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, a dokładnie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Jest zaliczane do jezior płytkich, bowiem jego średnia głębokość wynosi zaledwie 5 m. Jego powierzchnia jak i same pobliskie otoczenie zachęcają do wypoczynku a także łowienia ryb. Zanim po raz pierwszy zarzucimy tutaj wędkę, pamiętajmy o tym, że jak każdy zbiornik wodny, Śniardwy nie jest całkowicie bezpiecznym miejscem. Pod wodą występują tu liczne głazy, które od powierzchni wody dzieli zaledwie 20 centymetrów długości.
Mimo wszystko Śniardwy to wymarzone miejsce do połowu. Obfituje w wiele zatoczek, a jego dno wysiane kamieniami stwarza wręcz idealne warunki do rozwoju mnóstwa gatunków ryb. To największe w kraju jezioro cieszy się szczególnym powodzeniem u wędkarzy ceniących sobie gatunki drapieżne, a w szczególności imponujących rozmiarów szczupaki. Nie zabraknie tutaj także leszcza, okonia, miętusa, sandacza, sieja, suma i węgorza.
Jezioro Śniardwy
Jezioro Hańcza
Jezioro Hańcza to kolejny akwen, idealny dla miłośników wędkarstwa. Jest łowiskiem rynnowych, a co za tym idzie najgłębszym w Polsce. Znajduje się na terenie województwa wschodniosuwalskiego i leży w dorzeczu Czarnej Hańczy, a dokładnie na obszarach suwalskiego Parku Narodowego. Jezioro rozległe jest na 4,5 kilometra długości, natomiast głębokość sięga nawet do 108 metrów i jak każdy głęboki zbiornik wodny bywa niebezpieczny, szczególnie dla osób, które nie potrafią dobrze pływać.
Jezioro Hańcza przyciąga miłośników szczupaków oraz troci jeziorowej. Spotyka się tu także dwukilogramowe okonie, natomiast w zimie zaleca się łowienie siei oraz biorących na martwą stynkę miętusów. Nie zabraknie tu także sielawy, głowacza białopłetwego i pręgopłetwego.
Jezioro Hańcza
Jezioro Wigry
Jezioro Wigry położone jest w północno-wschodniej części kraju. Jego powierzchnia to 2170 h, a maksymalna głębokość to 73 m. Znajduje się wśród lasów Puszczy Augustowskiej. W tym miejscu las porasta prawie 80 procent linii brzegowej. Brzegi Wigier są niezwykle urozmaicone: znajdują się tutaj liczne wysepki, półwyspy, przesmyki oraz ujścia strumieni, a wszystko to oczywiście pozytywnie wpływa na rozwój wielu gatunków ryb.
Częściowo rynnowe, częściowo nieckowe, w swoich wodach Wigry gromadzi aż 26 gatunków ryb, a najpopularniejsze z nich to: węgorz, sieja, stynka, okoń, szczupak, sielawa, sandacz, troć jeziorowa oraz sum.
Przy okazji wędkowania możemy się także pokusić na spróbowaniu swoich możliwości w różnorodnych sportach wodnych, takich jak nurkowanie lub żegluga.
Jezioro Wigry
Jezioro Czorsztyńskie
Jezioro Czorsztyńskie jest kolejnym zbiornikiem wodnym, w którym nie brak interesujących okazów do połowu. Nazywane jest również morzem, bowiem jego powierzchnia przy średnim piętrzeniu wynosi nawet do 14 kilometrów kwadratowych, natomiast głębiny sięgają do 40 kilometrów w głąb.
Jezioro Czorsztyńskie to istny raj dla ryb łososiowatych. Z pewnością trafimy tutaj na pstrąga potokowego, głowacicę, troć jeziorową, tęczka i lipień. Mnóstwo tu także okoni, szczupaków, linów, leszczy, karasi oraz wielu, wielu innych gatunków. Zdarzają się także brzany, świnki, jelce i klenie.
Okolice Jeziora Czorsztyńskiego to także idealna okolica dla miłośników spacerów oraz aktywnego wypoczynku dla całej rodziny.
Jezioro Czorsztyńskie
Jezioro Zegrzyńskie
Jezioro Zegrzyńskie jest jednym z najpopularniejszych akwenów łowieckich w centralnej Polsce. Posiada dobrze wyczuwalny grunt, który nie pozwala przymarzać powierzchniowym warstwom wody i nawet w chłodne dni można tutaj złowić przepiękne okazy sandacza. Dość późną jesienią zapaleni wędkarze wyławiali stąd nawet 7 kilogramowe okazy przepięknych mętnookich drapieżców. Warto wiedzieć, że łowiska sandaczy rozciągają się tutaj na przestrzeni aż kilkudziesięciu kilometrów, natomiast same łowiska to głębokie i twarde zbocza, które położone są głównie w korycie macierzystej rzeki, a także linii nurtu.
Jezioro Zegrzyńskie jest zbiornikiem sztucznym, czyli utworzonym przez człowieka. Oprócz sandacza złowimy tu także suma, którego największy okaz złowiony w tym jeziorze ważył aż 75 kilogramów, a także okonia, miętusa, szczupaka, tołpygę, węgorza oraz rzadko spotykaną Sapę.
Jezioro Zegrzyńskie
Rzeka Odra
Rzeka Odra to kolejny punkt na mapie każdego pasjonata wędkowania. To druga pod względem wielkości rzeka w Polsce. Rozciąga się aż na 724 kilometry. Przepływa przez Cigacice, które są istnym rajem dla wędkarzy. Ze względu na urozmaicone wody Odry, nie brak tu atrakcyjnych terenów łowieckich. Przy okazji występują tu inne ciekawe gatunki zwierząt, a także roślin.
W miejscu gdzie Odra przepływa przez Cigacice złowimy jazie, klenie, natomiast na głębszych wodach kryją się sandacze i szczupaki. Nie brak tu także karasi, krąpi, linów, uklei, cierników i jazgarzy. Nie ma wątpliwości, iż Odra ze względu na obfity rybosystem stanowi ważne i często odwiedzane łowisko dla wielu wędkarzy.
Rzeka Odra
Rzeka Bug
Rzeka Bug jest bardzo atrakcyjnym miejscem na połów ryb. Spotykamy tutaj leszcze, klenie, bolenie, okonie, płocie i sumy. Rzeki Bugi zamieszkują także bobry, a na obrzeżach doliny żerują czaple, bociany i siwie. Bug to atrakcyjna rzeka dla tych wędkarzy, którzy doceniają ciszę i spokój, jednak nie należy do łatwych łowisk. Aby zatem cieszyć się udanymi połowami, należy najpierw poznać rzekę i jej charakter. Warto zatem wiedzieć, iż Bug posiada nieregulowane koryto i na odcinku Kryłów-Czumów-Grudek-Hordoło bardzo silnie mendruje. Natomiast w miejscowości o nazwie Ślipcze zamienia się w przełomowy odcinek i przewija się przez lessowe wzniesienia.
Rzeka Bug
Morze Bałtyckie i Władysławowo
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale także i nasze Polskie morze jest prawdziwym rajem dla wędkarzy i od jakiegoś czasu cieszy się ogromną popularnością. Bałtyk i Zatoka Gdańska to wspaniałe łowisko, które daje nam możliwość przeżycia wielu przygód wędkarskich. Możemy na przykład wypłynąć kutrem na otwarte morze na dorsze, a nawet łososie.
Świetne wyniki osiągniemy także w trakcie połowu przy samym brzegu. Gdy przycupniemy na falochronach bądź też portowych główkach, z pewnością napotkamy na węgorza, śledzia i plastrugę. Natomiast latem plażowi wędkarze mogę liczyć także na niektóre gatunki ryb słodkowodnych, a to z kolei jest wynikiem małego zasolenia przybrzeżnej strefy Bałtyckiej.
Jesienią wielu emocji przysporzy nam dorsz walczący na surfcastingowym wędzisku, a także turbot oraz duża flądra. Także okolice pomorskich plaż to idealne łowisko dla wszystkich wędkarzy. Jeżeli mamy do swojej dyspozycji niewielką łódkę, to z całą pewnością możemy spróbować szczęścia w przybrzeżnych połowach i pochwalić się złowioną przez nas trocią oraz beloną.
Władysławowo to wyjątkowe miasto bałtyckie, które bardziej zapalonym wędkarzom oferuje wyprawy na otwarte morze na połowy dorsza. To coraz bardziej popularna forma wędkarska i może skorzystać z niech każdy, kto akurat wypoczywa nad Bałtykiem. To miejscowość, która posiada wyjątkowo rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, przepiękne plaże oraz niezwykłe atrakcje turystyczne. Położone jest w północnej części województwa pomorskiego w powiecie puckim.
Władysławowo jest najbardziej popularnym miastem bałtyckim, oferującym rejsy na otwarte morze. Przybywają tu pasjonaci z najbardziej odległych miast Polski. Nic dziwnego, bowiem wędkarstwo morskie to niezapomniana przygoda i szansa na wyłowienie naprawdę dużych okazów.
Znalezienie bogatego w ryby łowiska nie jest prostą sprawą, natomiast nieodpowiedni wybór może przesądzić o końcowym wyniku połowu. Najszybszym sposobem na to, aby w bardzo krótkim czasie dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy na temat interesujących łowisk jest oczywiście internet. Zastanówmy się też zatem jakie gatunki ryb nas konkretnie interesują oraz jak daleko i na jak długo możemy oddalić się od naszego miejsca zamieszkania.
Ważne jest też to jakim sprzętem dysponujemy. Jeżeli posiadamy wędkę ze spławikiem, szukajmy spokojnych wód, najlepiej takich bez rwącego nurtu. Jeżeli wybraliśmy już odpowiedni akwen wodny, w którym będziemy łowić, teraz przyszedł czas na wypatrzenie dobrej miejscówki, w której byśmy mogli zaczaić się na ryby i zarzucić pierwszą wędkę. W rzece zwykle najwięcej ryb jest tam gdzie woda jest spokojna, np. w zakolach. Ryby uwielbiają takie miejsca, ponieważ na dnie znajdują się glony, wodorosty, konary drzew, tam znajdują pokarm i dobrze żerują.
Wybór odpowiedniego miejsca do wędkowania to niemal najważniejsza sprawa dotycząca coraz bardziej popularnego sportu jakim jest wędkarstwo. Istotą sprawy jest to gdzie łowić, o jakiej porze oraz z jakim sprzętem. W naszym kraju na szczęście nie bark odpowiednich akwenów wodnych, w których aż roi się od przepięknych okazów, wartych tego aby pochwalić się nimi w gronie znajomych i na stronach naszego portalu.