Płoć (Rutilus rutilus)

Płoć (Rutilus rutilus)

Karpiowate (Cyprinidae)

Woda: strumień, rzeka, ujście, jezioro, staw

  • Jedna z najpospolitszych ryb
  • Dobrze nadaje się do akwarium zimnowodnego
  • Stosunkowo mało wrażliwa na niską jakość wody
Płoć

Budowa zewnętrzna

Ciało w zależności od wieku ryby i rodzaju zamieszkiwanej wody mniej lub bardziej wygrzbiecone, ścieśnione w płaszczyznach bocznych. Linia brzucha pomiędzy płetwami brzusznymi a odbytową zaokrąglona. Początek płetwy grzbietowej na linii nasady brzusznych (tylko czasami minimalnie przesunięty ku tyłowi). Otwór gębowy wąski, ustawiony prawic poziomo. Oczy czerwonawe (znak rozpoznawczy płoci, która jest bardzo podobna do wzdręgi), koliste duże łuski, 39-48 (najczęściej 42-45) wzdłuż linii bocznej. W płetwach piersiowych po 16 promieni, w grzbietowej i odbytowej po 12-14. Zęby gardłowe jednorzędowe 5/6/-5. Grzbiet ciemnozielony, do zielononiebieskiego, boki srebrzyste z żółtawym połyskiem. W okresie tarła brzuch połyskuje czerwonawo. Płetwy piersiowe, brzuszne i odbytowa są czerwonawe. Przeciętnie osiąga 25-30 cm długości, maksymalnie 50 cm.

Występowanie

Europejskie wody stojące i wolno płynące na północ od Pirenejów i Alp, aż po Ural i Syberię. W dopływach mórz Czarnego i Kaspijskiego oraz systemach rzecznych, uchodzących do Morza Egejskiego, w Maricy i Wardarze, występują cztery podgatunki płoci. W Morzu Czarnym i Azowskim występuje anadromiczna, żyjąca w słonawych wodach forma Rutilus rutilus heckeli, w Morzu Kaspijskim zaś Rutilus rutilus caspicus.

Tryb życia

Stadna ryba porośniętej roślinnością przybrzeżnej strefy. Zimę spędza w spokojnych, głębokich miejscach. Pora tarła od kwietnia do maja. W tym okresie u samców występuje wysypka tarłowa. Ikra kleista o średnicy 1 mm (50000 do 100000 sztuk, u formy wędrownej do 200000) przyczepia się, podobnie jak świeżo wyklute larwy, do podwodnych roślin, korzeni oraz kamieni. Okres wylęgania 4-10 dni.

Odżywianie

Małe organizmy zwierzęce oraz rośliny.

Ciekawostki

Inne, czasami całkowicie zapomniane nazwy płoci to... wandrówka oraz płotka.

Wędkarstwo - Płoć

Wymiar ochronny: do 15 cm lub brak wymiaru

Okres ochronny: brak okresu ochronnego

Dobowy limit połowu: 3 kg lub brak limitu


Normy medalowe:

brąz: 0.7 kg / srebro: 0.9 kg / złoto: 1.1 kg

Rekord Polski: 1.57 kg, 47 cm

Rada wędkarska

Płoć mimo dość ościstego mięsa, jest w niektórych regionach cenioną rybą konsumpcyjną. Najlepiej łowić ją wczesnym rankiem na cienką żyłkę i małe haczyki. Przynętą mogą być m.in. białe i czerwone robaki oraz ciasto.

Udostępnij stronę znajomym

Biuletyn

Zapisz się na biuletyn i odbierz prezent! Cenny przepis na ciasto, skuteczną przynętę na leszcze i inne ryby.

Odnośniki

Copyright © 2006-2024 RTW.org.pl [ 4014779 ] Rekreacja i Turystyka Wędkarska. Made with ♥ Design by Malina.

PLPL ENEN

Konto użytkownika