Wędkarstwo w Niemczech - Warunki i przepisy, krótki przewodnik
Niemcy – najbliższy i bodaj najczęściej odwiedzany przez Polaków sąsiad szczycący się wartościowymi i bardzo zróżnicowanymi terenami przeznaczonymi na łowiska. Tutaj z pewnością każdy wędkarz znajdzie coś dla siebie. Warto poznać walory tych obszarów oraz uwarunkowania prawne związane z indywidualnym wędkowaniem w Niemczech.
Niemcy to świetne państwo dla wędkarzy – czyste zbiorniki i wody płynące chronione przed wszelkimi zanieczyszczeniami stwarzają doskonałe warunki do uprawiania tego sportu. Zachęcająco brzmi także ilość terenów wędkarskich – cała południowa i środkowa część państwa to mekka wędkarzy: pofałdowana rzeźba terenu sprawia, że mnóstwo tutaj cieków wodnych, kanałów spławnych, zbiorników zaporowych, jezior czy stawów – w tym także komercyjnych stawów hodowlanych. Olbrzymia ilość obszarów przeznaczonych do łowienia ryb powoduje, że wędkarstwo w Niemczech rozwija się bardzo dynamicznie – ponad milion obywateli posiada stosowne uprawnienia i coraz więcej turystów przyjeżdża do tego kraju, aby zaznać przyjemności złowienia niemieckiego sandacza, łososia czy pstrąga.
Zezwolenia i licencje
Aby móc legalnie wędkować w Niemczech wszyscy obywatele oraz osoby posiadające zameldowanie na terenie tego państwa muszą mieć licencję wędkarską, którą można uzyskać jedynie poprzez zdanie, niełatwego zresztą, egzaminu obejmującego szeroki zakres zagadnień związanych z ichtiologią, ochroną środowiska i przepisami dotyczącymi ochrony nad zwierzętami. Jeśli jesteś turystą i pragniesz spróbować wędkowania w niemieckich wodach jedynie okazjonalnie, musisz postarać się o uzyskanie turystycznej licencji wędkarskiej.
Licencję turystyczną uzyskać jest dosyć prosto – wystarczy pamiętać, aby u tłumacza przysięgłego przetłumaczyć polską kartę wędkarską. Z takim tłumaczeniem oraz z zdjęciem (w formacie zdjęcia do dowodu) należy udać się do działu wędkarsko – rybackiego urzędu miejskiego w miejscowości, gdzie przebywasz, uiścić opłatę w wysokości ok. 30 euro i cieszyć się możliwością udanych połowów. Licencje turystyczne uzyskuje się zazwyczaj na tydzień, dwa lub na jeden miesiąc.
Rzeka Ren oferuje nie tylko wyjątkowe piękno krajobrazu na swoim szlaku rzecznym,
ale jest również jednym z najlepszych miejsc do wędkowania w Niemczech.
Wędkarstwo w Niemczech staje się coraz bardziej popularne wśród amatorów tego sportu mieszkających zarówno w Europie, jak i na świecie. Dzięki temu, w części landów (m.in. w dawnej NRD, Brandenburgii czy Meklemburgii – Pomorzu Przednim) znacznie uproszczono formalności związane z legalnym uprawianiem wędkarstwa przez obcokrajowców, całkowicie znosząc wymóg posiadania licencji turystycznej.
Licencja to jedno - każdy wędkarz, również zagraniczny, musi posiadać także zezwolenie na wędkowanie na danym obszarze. Można je wykupić w sklepach wędkarskich położonych w pobliżu obszarów wędkarskich. Zazwyczaj zezwolenie takie kosztuje od 5 do 15 euro na dzień. Warto ten dokument uważnie przeczytać, ponieważ znajdują się na nim istotne dla każdego wędkarza informacje – na przykład o wymiarach ochronnych poszczególnych gatunków i ograniczeniach związanych z połowami na danym obszarze.
Zasady połowu ryb w Niemczech
Polacy wędkujący sportowo w Niemczech powinni poznać najważniejsze przepisy związane z połowem ryb. Wszyscy łowiący muszą pamiętać, że nieprzestrzeganie prawa w tym zakresie grozi dużymi karami finansowymi, które w dodatku są bardzo rygorystycznie egzekwowane. Oto najważniejsze z nich:
- Łowić można jedynie na obszarach, na które ma się wykupione zezwolenie posiadając jednocześnie ważną licencję turystyczną.
- Pozyskiwać można jedynie ryby spełniające wymogi w zakresie wymiarów ochronnych oraz w okresach, kiedy nie przypada na dany gatunek sezonowy okres ochronny.
- Łowić można jedynie do limitów dobowych wskazanych przez stowarzyszenie lub związek zarządzający wodami, na których chcemy łowić. O te informacje najlepiej pytać w sklepie, gdzie kupimy zezwolenie na połów.
- Każda złowiona ryba spełniająca wymóg właściwego wymiaru powinna zostać zabita i zabrana z łowiska. Wszystkie gatunki, które nie mają okresów ochronnych i wymiarowych (np. okoń czy kleń) jeśli zostały złowione, także winny być zabite i zabrane z łowiska. Co więcej, jeśli złowiłeś niewymiarową rybkę, która jednocześnie uległa pokaleczeniu również należy ją zabić i zabrać ze sobą. Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi odpowiedzialnością karną za dręczenie zwierząt. Na niektórych łowiskach koła wędkarskie dopuszczają wypuszczanie złowionych okazów – informacje o tym zamieszczane są na wykupionych na dany obszar zezwoleniach.
- Pod żadnym pozorem w Niemczech nie wolno łowić „na żywca”! Zakaz używania żywych rybek obowiązuje na całym terytorium państwa. Oczywiście można łowić na trupka, albo na sztuczne przynęty, jednakże nie wolno wykorzystywać białych robaków barwionych chemicznie.
- Pamiętać także należy, że do połowu białej ryby nie wolno stosować zanęt – taka działalność traktowana jest jako zanieczyszczanie wody i podlega surowym karom.
- Z ciekawostek można dodać, że żywym rybom nie można robić zdjęć – znane są przypadki, że zrobienie sobie fotografii z pięknym okazem karpia, który następnie został z powrotem wpuszczony do wody kosztowało wędkarza 750 euro (czyn podlegał karze na podstawie naruszenia przepisów ustawy Prawo Ochrony nad Zwierzętami za zadawanie rybom niepotrzebnych cierpień(!)).
Podsumowanie
Wybierając się do Niemiec na wędkowanie należy pamiętać, że każda osoba trzymająca wędkę w dłoni powinna mieć zezwolenie na połów ryb na danym (bardzo konkretnie wskazanym) obszarze oraz licencję (co najmniej turystyczną) o ile przepisy nie stanowią inaczej. W Niemczech panują także bardzo restrykcyjne przepisy z zakresu ochrony środowiska, czy ochrony nad zwierzętami. Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do polskiego wymiaru sprawiedliwości zadawanie cierpienia rybom nie stanowi „niskiej szkodliwości społecznej” i karane jest z pełną surowością nawet do 5.000 euro grzywny.
Gdy będziemy przestrzegać powyższych przepisów (wypisanych także na zezwoleniach) z pewnością docenimy spokój panujący przy akwenach, czystość wód oraz różnorodność gatunków i wielkość populacji ryb. Nikt nie wyjedzie z Niemiec z pustymi rękami.