Jesienne wędkowanie - drapieżniki jako ryby jesieni
Jesień jest specyficzną porą roku, w której wyraźnie widać zmiany zachodzące w wodnym i nadwodnym świecie. Wędkarską jesień można podzielić na "wczesną" i "późną". Kiedy kończy się lato, biała ryba przestaje intensywnie żerować - wówczas bardzo żarłoczne stają się drapieżniki. Kiedy jeszcze trafimy na odpowiednią pogodę, mamy wręcz idealną porę roku na jesienne wędkowanie oraz wędkarskie wędrówki w otoczeniu złotych, czerwonych kolorów i tysiącem odcieni tych wszystkich barw, często bajecznej choć nie rozpieszczającej nas aury.
Jesienne połowy - jakie ryby biorą wczesną, a jakie późną jesienią
Wielu miłośników wędkarstwa rezygnuje ze swojego hobby, gdy tylko na dworze zrobi się nieco chłodniej, ale jesień to idealna pora roku dla każdego wędkarza. Chociaż pogoda nie jest tak zachęcająca, jak latem, warto wybrać się nad wodę. Nie zapominajmy, że cechą, która w wędkarstwie jest niezwykle pożądana jest wytrwałość. To właśnie jesienią zostaje ona zazwyczaj nagrodzona. Jest to czas, kiedy wielkie ryby gromadzą energię przed nastaniem zimy, a co za tym idzie żerują intensywnie.
Wybierając się na wyprawę wędkarską warto wiedzieć, jakie dominują ryby jesieni i kiedy biorą.
We wrześniu przychodzi czas żerowania okazałych boleni oraz szczupaków. Kiedy woda jest jeszcze ciepła, a pogoda stosunkowo ładna, wiele drapieżników takich jak okoń żeruje dość leniwie. W tym czasie na złowienie sandacza w dzień mamy znikome szanse - teraz ryby te żerują głównie nocą. Kiedy na zewnątrz jest jeszcze ciepłe powietrze mamy szansę złowić węgorza jest też duże prawdopodobieństwo na spotkanie z sumem. Na przełomie września i października, kiedy temperatura wody spadnie, a pogoda zacznie się stabilizować, przychodzi najlepszy czas na szczupaka.
Jesienne wędkowanie - szczupak listopadowy
Jesienne wędkowanie - boleń września
Nieco później, bo w październiku, warto wybrać się na duże szczupaki oraz sandacze i okonie - chłodne jesienne powietrze sprzyja pogoni tych ryb za pokarmem często bardziej pokaźnych rozmiarów, dlatego dobrze jest przetestować dużą przynętę. Na sandacze najlepsze efekty dają wyprawy po zmierzchu (sprawdzi się też wieczór i poranki). Pod koniec jesieni - w listopadzie - warto pomyśleć o łowieniu miętusów (połów nocny). Pogodny listopad zdarza się dość rzadko, aczkolwiek nie należy się zrażać - kiedy woda się ochłodzi, doskonale (nawet przez cały dzień) biorą drapieżniki takie jak okoń, szczupak czy sandacz.
Nie oznacza to oczywiście, że jesienią mamy całkowicie zrezygnować z łowienia innych ryb. Nieco rzadziej, aczkolwiek równie dobrze wczesną jesienią możemy wyruszyć na połów: karpi, brzan, kleni, karasi, płoci… Przed samą zimą, okazyjnie można spotkać jeszcze jazie, a także świnki. Jednym słowem jest, co wybierać!
Nieco więcej o jesiennych drapieżnikach polskich wód
Szczupaki można spotkać głównie w stawach oraz wyrobiskach, te największe występują częściej w jeziorach, zbiornikach zaporowych, rzekach średnio oraz wielko nizinnych. Ryba ta początkowo poluje wyłącznie na larwy oraz drobny narybek karpiowatych. Dopiero, gdy osiągnie długość powyżej 5 cm decyduje się zapolować na pokarm zasadniczy. Używa przede wszystkim dwóch zmysłów: wzroku oraz linii bocznej, stąd w przypadku połowu tej ryby nie używamy żadnych zanęt wędkarskich. Szczupaki stanowią prawdziwą gratkę dla każdego wędkarza. Mistrzowskimi łowiskami metrowych okazów patrząc od północy Polski są: Drużno, Ciemino, Żarnowiec, Hajka, Drawsko, Zalew Szczeciński. Na Mazurach najciekawszym jest jezioro Mamry. Kolejne jeziora to Bełdany i Rydzówka, jeziora na Pojezierzu Brodnickim. W centralnej Polsce króluje Zalew Zegrzyński i rzeka Narew. Na królowej polskich rzek każdego roku łowione są metrówki, ale łowiskiem pierwszej wody obfitującej w rekordowe szczupaki jest Odra. Wśród zbiorników na południu Polski unikatowe są Solina oraz Zbiornik Czartoryski.
Sandacze można spotkać we wszelkiego rodzaju wyrobiskach, a także stawach, jeziorach, zbiornikach zaporowych, w przybrzeżnych strefach Morza Bałtyckiego oraz rzekach średnio i wielko nizinnych. Sandacz przechodzi na drapieżny tryb życia dopiero, gdy osiąga określoną długość – między 5, a 10 cm. Wcześniej żywi się planktonem oraz fauną denną. Następnie do jego jadłospisu trafiają larwy ważek, pojedyncze ośliczki, żaby oraz dżdżownice. Dorosły osobnik preferuje stynki oraz ukleje, sporadycznie leszcze i karpie. Przykładowe łowiska: Jezioro Stęszewskie, zalew Gzel, rzeka Pokrzywianka, Jezioro Cetuńskie (Cetuń).
Okonie spotkamy głównie w stawach i wyrobiskach, a także zbiornikach zaporowych, rzekach górskich, płytkich wodach przybrzeżnych Morza Bałtyckiego, rzekach średnich nizinnych oraz wielkich nizinnych. Narybek preferuje plankton, później zaś małe bezkręgowce. Z czasem, gdy okonie osiągną minimum 10 cm, decydują się wprowadzić do menu mniejsze od siebie rybki. Przykładowe łowiska: jezioro Piaseczno (Świekatowo), jezioro Zamecko (Świebodzin), Wojszyce (łowisko komercyjne), Jezioro Stęszewskie.
Bolenie zwane również Rapą występują najczęściej w rzekach wielko nizinnych oraz średnio nizinnych. Jedna z najbardziej drapieżnych, karpiowatych ryb żyje zazwyczaj stadnie. Atakuje wszystko, co wejdzie jej w drogę - jelce, klenie, płocie. Omija tylko te ryby, które są od niej znacząco większe - karpie i leszcze. Jeśli chodzi o polowania, boleń szuka swoich ofiar zarówno przy powierzchni wody, jak i na dnie zbiornika. Przykładowe łowiska: Kaczy Staw (Szczodre), zbiornik zaporowy Tresna (Jezioro Żywieckie), dopływ Bugu - Krzna, Sieniawa.
Klenie występują głównie w rzekach średnio nizinnych, rzekach górskich oraz jeziorach. Młode ryby żywią się bezkręgowcami, nieco starsze kręgowcami oraz mniejszymi rybami. Kleń jest rybą wszystkożerną przepada za owocami, a większe okazy preferują wyszukaną roślinność z liśćmi - zwłaszcza latem, dorosły kleń jest też rybą drapieżną i poluje na małe ryby. Przykładowe łowiska: ujście rzeki Beniaminówki, rzeka Wołcza, Bobrza, rzeka Pokrzywianka.
Sumy licznie występują w dużych rzekach i zbiornikach zaporowych, w jeziorach jest rzadszym mieszkańcem. Najczęściej aktywny po zachodzie słońca, w dzień przebywa na dolnych partiach, przy dnie w miejscach o spokojnym przepływie. Prowadzi osiadły tryb życia i z natury jest samotnikiem. Zimą, od grudnia do lutego, nie żeruje. Starsze osobniki są wybitnymi drapieżnikami. Polują na ryby różnych gatunków i są kanibalami. Czasem zjadają żaby, małe ssaki, a nawet ptaki wodne, ale większość zdobyczy to niewielkie rybki. Przykładowe łowiska: rzeka Wisła, rzeka Odra, zalew Rybnicki, zalew Sulejowski, jezioro Budzisławskie, jezioro Zabór Duży (Liwno).
Węgorze możemy spotkać niemal wszędzie - w stawach oraz wyrobiskach, jeziorach, zbiornikach zaporowych, rzekach górskich, rzekach średnich i wielkich nizinnych, a także na otwartym morzu i w płytkich wodach przybrzeżnych Bałtyku. Węgorze preferują larwy jętek oraz chruścików, a także głowacze i różanki. Wśród tych ryb można zaobserwować zjawisko kanibalizmu - zjadają one bowiem własną ikrę. Przykładowe łowiska: Jezioro Kiełpińskie Małe i Duże, Jezioro Boksze, jezioro Czarna Woda, jezioro Tryszczyń, Jezioro Jankowskie.
Wędkarska jesień bywa niezwykle różnorodna od tzw. „złotej” na szarej i posępnej skończywszy, dlatego jeśli mamy tylko chwilę wykorzystajmy ją z rozmysłem, bo nie będzie trwać dłużej - być może jak byśmy tego chcieli i ani się obejrzymy, kiedy nadejdą krótkie dni i długie zimowe noce, a kolejną jesień i nasze okazy będziemy mogli podziwiać dopiero za rok.