Przepis na ciasto ze wskazaniem na karasia i lina

Wędkarski kalendarz brań
Malina

Malina

18

Napisano dnia: niedziela, 31 lipca 2011 o 18:15

Moze mi ktoś podpowiedziec jakis swoj przepis na ciasto na karasia (takie zeby nie spadalo tak latwo z haczyka)

Ciasto na karasia robimy na słodko, bez przesady, smaki, zapachy: miód (karmel, kokos, wanilia, cukier waniliowy). Na stawie karasie mogą być przyzwyczajone do chleba, więc tutaj można spróbować ciasto chlebowe i chlebowe z zapachem. Wystarczy ugnieść miąższ chleba, dodać wodę plus zapach - najszybszy przepis i skuteczny.
Na większe karasie warto bardziej się wysilić.
Przepis na ciasto ze wskazaniem na karasia i lina
Składniki: 50 gram mąki pszennej, 20g mąki kukurydzianej, woda lub mleko, jajko
- karaś: 20g miodu, lin: 20g cukru i 20-30g krwi
- można też dodać 20-30g kaszy manny (z samej kaszy też można zrobić ciasto najbardziej uniwersalne i twarde, kaszę należy wsypać do gotującej się wody w proporcji 1:1, dobrze wymieszać i ugnieść w dłoniach)
Sposób wykonania: Wsyp do naczynia (miseczki) porcję mąki pszennej i mąki kukurydzianej, dodaj wodę lub mleko, albo jajko (będzie twardsze) i mieszaj do uzyskania gęstego ciasta. Następnie ugniatamy ciasto w dłoniach. Aby się mocno nie lepiło w dłoniach należy dosypywać do niego mąki (pszennej). Mąka będzie stopniowo utwardzała ciasto i zapobiegała jego klejeniu. Po dłuższym ugniataniu ciasto będzie dość twardawe, dodajemy jeszcze dodatki zależnie od gatunku ryby. Na karasie miód lub cukier, na lina cukier i świeża lub suszona krew. Następnie ponownie ugniatamy ciasto.
Moje karasie są np. tutaj.
Pamiętajmy: po wstawiemiu od lodówki ciasto zmięknie, dlatego robimy je twardsze niż takie, którym będziemy łowić ryby. Ciasto powinno być dość twarde, miękkie ciasto spada szybko z haczyka i trudniej jest na nie złowić rybę.
Kończąc łownienie nie wrzucamy ciasta do wody, w wodzie będzie gniło i zakwasi wodę.
Ciasto można użyć na każdą rybę spokojnego żeru, składnikiem selekcji są składniki ciasta i dodatki - zapachy. Można też bawić się kolorami, ryba lepiej widzi w wodzie kolor jasny niż ciemny: mój ulubiony to żółty. Kolor jest mniej istotny, bardziej liczy się zapach. Z dodatkami trzeba eksperymentować, na każdym łowisku może być nieco inaczej, dlatego dobrze jest zrobić po pierwsze ciasto naturalne bez dodatków - na każde łowisko :) , po drugie z dodatkami - wyższa szkoła łowienia xD, możliwe i skuteczne po dłuższych rozmyślaniach nad wodą.


Napisano dnia: sobota, 06 sierpnia 2011 o 23:28

Witam. Ekspertem w sprawie karasi nie jestem. Przepis na ciasto z krwią aż mnie przeraził.
Owszem dawniej wędkarze używali krwi do zanęt dziś już się od tego odchodzi stosując atraktory zapachowe (mniej horroru ;) )
Nie polemizuję jednak co do skuteczności tego ciasta, bo pewnie autor wypróbował je wielokrotnie z sukcesem, czego mu gratuluję.
Przy okazji zapraszam użytkowników RiTW do zapoznania się z poradnikiem karasiowym napisanym przez znakomitego wędkarza Jurcysia ze Szczecina.
www.marfish.pl


Malina

Malina

18

Napisano dnia: niedziela, 07 sierpnia 2011 o 00:13

Witam,
również ekspertem w karasiach nie jestem, łowię je czasem, ale w linach, kto wie :)

Zapytał kolega o przepis, podałem jaki używam, sprawdza się równie dobrze jak kukurydza, może i lepiej, najwięcej brań jest na robaki z tą różnicą, że np. na białe bierze wszystko zanim podejdzie karaś i dlatego łowię na ciasto zakładając większe kulki, aby wyeliminować drobnicę. Kiedy drobica nie bierze są robaki, ba ;) kiedy i bierze drobnica może być rosówka, ale z tą przynętą już się nie pobawimy, możemy wyczekiwać okazu.

Karasie kiedy biorą, albo jeżeli zwabimy na łowisko nie są ani płochliwe, ani strachliwe, biorą bez wielkiego wymyślania, z linem jest trudniej, ponieważ jest płochliwy, nie tyle ostrożny co podejrzliwy, a okaz ponad 2 kilogramowy potrafi przytapiać spławik i brać kilka minut. Żadne ciasto tego nie wytrzyma, ale są inne sposoby.


Adam

Adam

1

Napisano dnia: czwartek, 15 września 2011 o 16:09

Dlatego podczas łapania linów, na haczyk nie zakładamy "kanapek" ... są one tak podejrzliwe, że nie wezmą na taki kąsek, bo wiedzą że człowiek musiał w nim maczać palce.

Co do karasi to chyba nie ma co mówić. Jeśli w zbiorniku jest karaś to po rzuceniu garści sypkiej zanęty czy płatków owsianych będzie się od nich roiło. Schody zaczynają się wtedy gdy chcemy złapać większego karasia. Pierwszym podstawowym problemem jest drobnica. Karaś składa masę ikry, dlatego w zbiornikach karasiowych gdzie nie ma (lub są nie liczne sztuki) szczupaka, małych karasi jest cała masa. Wiadome że nie są one ostrożne i gdy tylko wsadzimy jakąkolwiek przynętę, zaraz zostaje ona zjadana przez małych głodomorów. Co więc zrobić, aby złapać tego dużego karasia ?? Proponuje nęcić i stosować grubą przynętę, która nie będzie tak łatwo połykana przez małe sztuki. Mam na myśli kukurydzę,groch, łubin.


Malina

Malina

18

Napisano dnia: piątek, 16 września 2011 o 21:33

Ciekawe. Znam wędkarzy, którzy z powodzeniem łowią liny na kanapkę.
Ulubiona tutaj jest kukurydza plus robak czerwony.


Napisano dnia: wtorek, 22 listopada 2011 o 14:49

Ciekawe. Znam wędkarzy, którzy z powodzeniem łowią liny na kanapkę.Ulubiona tutaj jest kukurydza plus robak czerwony.


Smakołyki ;)
Fantastyczna sprawa... Muszę w takim razie sam spróbować.


Napisano dnia: piątek, 07 czerwca 2013 o 11:40

Zazwyczaj udawało się na robaka, ale skorzystam z przepisu :)

Kategorie forum

Czy zastanawialiście się co to jest wędkarstwo? Na tym forum dyskutujemy o naszym wspaniałym hobby, przygodzie, sporcie, przypływie adrenaliny,...

Łowiska i wyprawy wędkarskie, podróże w znane i nieznane. Specjalistyczne forum, informacje z miejsc połowu ryb. Pobliskie miejscówki wskazane...

Aby móc łowić ryby świadomie i żeby nasze wyniki nie były zgoła przypadkiem losowym, musimy zgłębić wędkarską wiedzę bądź udoskonalić...

Tu wymieniamy się uwagami na temat sprzętu i akcesorii. Jaka wędka do jakiej metody, kołowrotek, żyłka, haczyk, podbierak, pokrowiec, torba,...

Robak biały czy czerwony, a może mix biło-czerwony? Haczyk tłusty i odchudzony, ale wędkarz zadowolony. Gotujemy, przyrządzamy i na ucztę zapraszamy.

Biuletyn

Zapisz się na biuletyn i odbierz prezent! Cenny przepis na ciasto, skuteczną przynętę na leszcze i inne ryby.

Odnośniki

Copyright © 2006-2024 RTW.org.pl [ 4250993 ] Rekreacja i Turystyka Wędkarska. Made with ♥ Design by Malina.

Konto użytkownika