Dziadek i wnuk łowią razem
Wędkarstwo to hobby pozwalające poznawać uprawiającym je lepiej przyrodę, fantastyczna zabawa dostarczająca nowej wiedzy na temat technik połowu, tajników o rybach przekazywanych z pokolenia na pokolenie oraz fascynujące przygody zwariowanych pasjonatów.
Popularyzowanie sportu wędkarskiego wśród młodzieży jest jednym z ważniejszych celów jakie postawiło sobie zorganizowane wędkarstwo w Polsce. W dobie wygodnictwa i dostępu do gier komputerowych, które są w zasięgu ręki młodej generacji wyjazd nad jezioro czy rzekę to już niemal surwiwal dla najtwardszych. Zniechęcić jak powszechnie wiadomo jest bardzo łatwo, zwłaszcza gdy pojawiają się komary czy choćby niesprzyjające warunki pogodowe.
Zarząd Główny PZW podzielił Polskę centralnie na kilka stref organizacyjnych i wyznaczył kilku koordynatorów regionu a Ci z kolei przewodniczą radą w okręgach. Warto wiedzieć, że rady okręgowe zajmują się między innymi zadaniami w sferach takich jak udrożnienie kontaktów między kołami i młodzieżą, zachęcaniem i pomocą organizacyjno szkoleniową dla kół, szkoleniami dla instruktorów wędkarstwa, organizowaniem zajęć rekreacyjno – sportowych, udzielaniem informacji i pomocy w opracowywaniu programów pomocowych dla organizacji pozarządowych w celu uzyskania odpowiednich funduszy finansowych.
Rady okręgowe zajmują się także współfinansowaniem wakacyjnych obozów wędkarskich dla najaktywniejszych młodych członków PZW.
Działalność promocyjna rad skupia się w głównej mierze na prezentowaniu dobrych praktyk w działalności kół i okręgu poprzez prezentację w mediach relacji z imprez wędkarskich.
W sferze edukacyjnej do najważniejszych założeń rady okręgu ze Szczecina należy propagowanie poradnika metodycznego dla osób prowadzących szkolenia młodzieży wędkarskiej i organizowanie kursów nadającym inspektorom i instruktorom szkolenia młodzieży wędkarskiej uprawnienia wychowawców placówek wypoczynku dzieci i młodzieży. Obecnie właśnie tam zbierana jest grupa zapaleńców będącymi kadrą szkoleniową dla młodzieży wędkarskiej, ale następni chętni do współpracy są zawsze mile widziani.
Rada zajmuje się m.in. organizowaniem okolicznościowych konkursów poświęconych wędkarstwu, ekologii, alternatywnym formom wypoczynku związanym z wędkarstwem a także tworzeniem warunków do powoływania szkółek wędkarskich i organizacji kursów, przygotowujących dzieci i młodzież do wędkarstwa.
Przewodniczący rady ds. młodzieży przy Zarządzie Okręgu Szczecin kolega Stanisław Praszczyk twierdzi, że „każda praca z młodzieżą wędkarską jest dobra” i jako członkowie rady liczymy na współpracę z kołami, którą wesprzemy finansowo.
Zainteresowane koła wędkarskie z okręgu Szczecińskiego mogą zwracać się do Rady w Szczecinie o wypożyczenie tarcz arymberga w celu przeprowadzenia szkoleń. Pomocą będą służyć także instruktorzy z Rady okręgu, którzy wesprą koła również w przeprowadzaniu zawodów. Zawody z użyciem tarczy arynberga można przeprowadzić na przykład na szkolnej hali gimnastycznej w godzinach zajęć WF.
Promować wędkarstwo w takiej formie jest zawsze warto gdyż nie trzeba mieć specjalnych predyspozycji aby rzucać do tarczy, a zabawy jest wiele, dlatego czekamy na zgłoszenia.
Adam Kalinowski, Rada ds. współpracy z młodzieżą