Wędkowanie w Szwecji

O tym, gdzie warto wybrać się na ryby. Tereny łowieckie w Polsce oferują w prawdzie wędkarzom wiele ciekawych miejsc, tym niemniej jednak czasami warto na wyprawę wędkarską wybrać się za granicę. Wówczas bardzo interesującą propozycją może stać się połów w Szwecji, od lat chętnie odwiedzanej przez wędkarzy z Niemiec, Holandii, bądź Wielkiej Brytanii. Jeżeli pragną Państwo wyruszyć na taką wyprawę, muszą Państwo posiadać odpowiednie informacje na ten temat oraz przygotować się pod względem sprzętu oraz odpowiednich zezwoleń, a także zaopatrzyć się w lokalną walutę - Korony Szwedzkie.

Ogólnie rzecz biorąc najczęściej na łowienie w szwedzkich wodach potrzebne jest zezwolenie. Przy zbiornikach wodnych powinno można znaleźć informację o tym, gdzie można kupić takie zezwolenie. Na łowienie zaś w wodach morskich nie jest potrzebne zezwolenie i w takim przypadku wędkarz ma całkowitą swobodę. W Szwecji wędkarze mogą czuć się bardzo dobrze, ponieważ oprócz olbrzymich terenów łowieckich, czekają na nich krystalicznie czyste wody, spokój oraz wyjątkowe bezpieczeństwo. Aby zaoszczędzić na czasie, warto już przed wyjazdem, zarezerwować noclegi (www.casamundo.pl) w interesującej nas części kraju.

Wędkowanie w Szwecji
Fot. Peter Fristed, Lake Hjälmaren

Jeżeli interesuje Państwa łowienie w rzekach i jeziorach, to z pewnością zainteresują się Państwo gatunkami ryb takimi jak łososie, lipienie, szczupaki, okonie, sandacze, trocie, bądź pstrągi potokowe oraz tęczowe. Często w takich miejscach łowi się również leszcze, płocie, krasnopióry, a także sieje, jak też ciekawe palie jeziorowe. Jedne z najlepszych łowisk, będących prawdziwym rajem dla wędkarzy, rozciągają się od południowego wybrzeża po największe szwedzkie, malownicze jeziora, a mianowicie Vänern oraz Vättern, które to przyciągają naprawdę wielu wędkarzy lubujących się w jeziornych połowach, którzy cenią sobie wody obfite w wiele gatunków ryb oraz specyficzną aurę wędkowania. Uwagę wędkarzy przyciągają także inne jeziora, m.in. te położone w pobliżu takich miejscowości, jak Smaland oraz Dalsland. Wielu doświadczonych wędkarzy poleca także takie tereny łowieckie, jak Västervik, Nynäsham, Wyspy Alandzkie, łowiska znajdujące się w północnej części kraju oraz Laponii, niezwykłego, a przy tym niecodziennie dzikiego miejsca dla każdego miłośnika wędkowania. Jeśli chodzi zaś o metody łowienia, to w Szwecji królują głównie spinning oraz trolling, chociaż metoda muchowa jest także bardzo często wykorzystywana, na przykład podczas połowów w pobliżu lapońskich wód. Jeżeli interesuje Państwa wędkowanie w Szwecji, dobrze jest zastanowić się nad łowieniem nad największymi szwedzkimi jeziorami, a mianowicie Vänern, Vättern, Mälaren i Storsjön, gdzie łowienie jest bezpłatne, podobnie jak w wodach morskich. Istnieją także inne nieodpłatne łowiska, aczkolwiek warto przed zaczęciem połowu dokładnie zorientować się, czy przypadkiem nie wkroczyliśmy właśnie na prywatne łowisko, gdzie najczęściej wymagane  jest uiszczenia odpowiedniej opłaty.

Wędkowanie to piękne hobby, które dostarcza niezapomnianych wrażeń. Jeżeli pragną Państwo jakiegoś urozmaicenia od polskich wód, to Szwecja może stać się dla Państwa prawdziwym rajem. Warto pamiętać jednak o tym, żeby szanować piękno przyrody i jeśli ktoś zajmuje się wędkarstwem, to musi robić to z pewnym umiarem oraz rozsądkiem.

Oprac.: Kamila Lisek

Malina Autor: Malina
Kategoria: Wyprawy wędkarskie
Udostępnij
Wędkowanie w Szwecji
Wędkowanie w Szwecji O tym, gdzie warto wybrać się na ryby. Tereny łowieckie w Polsce oferują w prawdzie wędkarzom wiele ciekawych miejsc, tym niemniej jednak czasami warto na... Ocena:5.0 1
  • Gwiazdki: 5.0 / 6
1 głos

Wasze komentarze

Komentarze [1]

Wędkowanie w Szwecji Witam Wieslaw. We wrzessniu wybieramy sie z zona do Szwecji na Szkiery sw Anny. W terminie 1.09 do 16.09 to jest 15 dni.Dom jest 5 osobowy Chetnie kogos zabierzemy, Jedziemy Z Anglii przez plnocne Niemcy mostem z Danii do Szwecji/ najdluzszy most Europy 16km/. wlascicielka domu mowi po niemiecku.Zona pracowala w Niemczech /niemiecki perfect/, Jezeli chodzi o szkiery jest tam praktycznie kazda ryba morska i jeziorowa w duzych rozmiarach i ilosciach ?tysiace wysepek ,lasy pelne grzybow i jagod czy borowek Najlepiej zobaczyc sobie na you tubie /Szkiery Sw Anny/ czy filmy /z wedka nad wode odc 112 i 113 z mistrzem swiata spiningu Robertem Taszarkiem,/Sa to blizsze szkiery ale dobrze odzwierciedlaja atmosfere. Cisza ,spokoj przepiekne krajobrazy / Czy na wodzie czy w lesie praktycznie nie ma ludzi.Do Szwecji jezdzimy juz od treech lat jestesmy zachwyceni. Bierzemy ze soba wedzarnie beda wedzone rybki, grzyby suszymy przy kominku na drutach /nie sa przypalone/. Obiekt mozna zobaczyc pod adresem casamundo pl. Szwecja nr 156643.Cena noclegow 180euro -1 osoba,310 E-2os, 380 E-3os.Szczegoly pod numerem telefonu Wiesiek 00447715669995 i Teresa 00447711019603. 6 Wędkowanie w Szwecji Wędkowanie w Szwecji

Biuletyn

Zapisz się na biuletyn i odbierz prezent! Cenny przepis na ciasto, skuteczną przynętę na leszcze i inne ryby.

Odnośniki

Copyright © 2006-2024 RTW.org.pl [ 4304329 ] Rekreacja i Turystyka Wędkarska. Made with ♥ Design by Malina.

Konto użytkownika