Metoda odległościowa
Dawniej była to metoda stosowana wyłącznie w wędkarstwie wyczynowym. Dzisiaj coraz bardziej rozpowszechniona i udoskonalana - znalazła również zastosowanie w wędkarstwie sportowym. Wykorzystywana do połowu ryb z dalszej odległości.
Wędziska. Pierwsze wędki zostały zrobione przez Anglików, stąd nazwa metody (metoda angielska). Ich długość nie przekraczała 3,60 m. Z upływem czasu pojawiły się wędziska o długości 3,90 m. trzy - częściowe. Tak więc ich wygląd zmienił się, dając w efekcie wspaniałe wędki zbudowane na bazie węglanu krzemu.
Dzisiaj produkuje się wędki w przedziale od 3,90 do 4,80 m. Wszystkie te wędziska wyposażone są w dużą liczbę przelotek na wysokiej stopce. Tego typu przelotki pozwalają wędkującemu na dalekie rzuty oraz zapobiegają przyklejaniu się żyłki do blanku, co wpływa na zmniejszenie oporów wysnuwającej się żyłki.
Dolnik w takim wędzisku jest znacznej długości, co umożliwia wygodne oburęczne zarzucanie na dalekie odległości, dochodzące nawet do 80 m. Dolnik zazwyczaj pokryty jest korkiem dobrej jakości.
W dobrze zaopatrzonych sklepach możemy spotkać całą gamę wędek do metody angielskiej.Producenci prześcigają się w swoich wyrobach. Proponując nam, co raz to nowe serie.
Wędziska różnią się od siebie akcją i ciężarem wyrzutu.
Można spotkać wędziska o ciężarze rzutowym w przedziale od 5g do 35g. Ale te najbardziej uniwersalne, najczęściej kupowane przez wędkarzy to od 5g do 20g. Cięższe odległościówiki mają zastosowanie przy łowieniu większych ryb np. karpi. Waga takiego wędziska zależy od długości składów i zaczyna się w przedziale od 180g do 240g a nawet 250g. Każde wędzisko odległościowe zaopatrzone jest w uchwyt do zamocowania kołowrotka (najbardziej popularne są uchwyty zakręcane).
Artykuły zacytowany, napisany przez Sławka Bałka,
więcej na stronie www.lakefishing.com.pl