Jezioro Budzisławskie

Jezioro Budzisławskie

Opis łowiska

Jezioro Budzisławskie przyciąga doskonałą, zaliczaną do pierwszej klasy czystości wodą. Przejrzystość wody jest fenomenalna. Przy sprzyjających warunkach dochodzi do 15 metrów. Średnio jest to 8 metrów. To rzadkość w polskich jeziorach. Z powodu dużej przejrzystości wody jezioro upodobali sobie nurkowie.

Jezioro znajduje się na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego i objęte jest ochroną. Linia brzegowa jest tylko miejscami porośnięta trzcinami, dzięki czemu dostęp do jeziora jest łatwy.

Jezioro ma typowy kształt polodowcowy. Jest wąskie i długie. Podzielone jest na dwie części. Mniejsza południowo-zachodnia jest płytka i porośnięta prawie całkowicie roślinnością. Część północno-wschodnia jest głębsza, znajduje się tam również maksymalna głębokość 36m.

Ryby w Jeziorze Budzisławskim to: sielawa, okoń, płoć, leszcz, lin, węgorz, szczupak, sum, miętus. Jezioro udostępnione jest do połowów rybackich. Wielogatunkowa roślinność wodna stwarza sprzyjające warunki tarliskowe i odrostowe dla ryb. Na północno-zachodnim brzegu znajdują się dobre stanowiska leszczowe wybierane przez miejscowych wędkarzy. Popularne jest tu nęcenie i łowienie leszczy z brzegu, a leszcze bywają w tych wodach ogromne - dorastające nawet do 6 kg.

Powierzchnia: 140,8 ha; średnia głębokość 11m do 36m - typowy zbiornik sielawowy. Wodą zarządza Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Opis turystyki

Jezioro Budzisławskie ma rzadką cechę mianowicie duże piaszczyste plaże. Niestety są one skutkiem obniżania się poziomu lustra wody. Wielkie ilości piachu można spotkać w Trębach Starych i w północnym końcu jeziora. Sprawia to, że teren jest chętnie odwiedzany i jest tu bardzo dużo domków rekreacyjnych. Okolica stale się rozbudowuje, ale z uwagi na małą gęstość zabudowy i brak hotelu nadal oferta gastronomii jest uboga. Jest tylko kilka barów. Nad brzegiem jeziora w Trębach Starych jest zlokalizowany Gminny Ośrodek Wypoczynkowy. Na terenie ośrodka znajduje się baza nurkowa. Na plaży w okresie letnim działa wypożyczalnia sprzętu wodnego. Do dyspozycji gości mamy kilkanaście domków letniskowych, pole namiotowe, plac zabaw, zjeżdżalnię dla dzieci. Na plaży usytuowane są dwa boiska do piłki siatkowej plażowej. Nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwa ratownik. Jest bezpłatny parking, ale zdecydowanie za mały. W sezonie samochody stoją na wszystkich bocznych uliczkach.

Opis dojazdu

Jezioro Budzisławskie leży na Pojezierzu Gnieźnieńskim pomiędzy Gnieznem a Koninem. Dojazd zapewnia droga wojewódzka nr 262. Odległość do Gniezna wynosi około 40 kilometrów, a do Konina czy do autostrady A2 około 35 kilometrów. Planując trasę w weekend warto ominąć Witkowo. Korki w tej miejscowości są legendarne. Zwłaszcza w letnie niedzielne popołudnia.

Wędkarski kalendarz brań

Występujące ryby

Lokalizacja

Województwo: wielkopolskie

Miejscowość: Kleczew

kamil Autor: kamil
Kategoria: Łowiska naturalne
Udostępnij
Jezioro Budzisławskie
Jezioro Budzisławskie Jezioro Budzisławskie przyciąga doskonałą, zaliczaną do pierwszej klasy czystości wodą. Przejrzystość wody jest fenomenalna. Przy sprzyjających... Ocena:Oceń! 0
  • Gwiazdki: Oceń! / 6
0 głosów

Wasze komentarze

Biuletyn

Zapisz się na biuletyn i odbierz prezent! Cenny przepis na ciasto, skuteczną przynętę na leszcze i inne ryby.

Odnośniki

Copyright © 2006-2024 RTW.org.pl [ 4304333 ] Rekreacja i Turystyka Wędkarska. Made with ♥ Design by Malina.

Konto użytkownika