• Jezioro Nyskie
  • Jezioro Nyskie

Opis łowiska

Jezioro Nyskie (Zbiornik Nysa) nazywane też Jeziorem Głębinowskim to zbiornik zaporowy utworzony w 1972 roku po spiętrzeniu wód Nysy Kłodzkiej. Średnia głębokość jeziora wynosi około 5 metrów, a najgłębsze z miejsc sięgają ponad 15 metrów głębokości. Zbiornik o długości 5 kilometrów jest świetnym łowiskiem cennych gatunków ryb, wśród których dominują: sandacze, szczupaki, bolenie oraz karpie i popularne leszcze (łopaty).

Jezioro Nyskie jest bogate w wiele gatunków ryb takich jak: sandacz, szczupak, okoń, leszcz, występuje licznie boleń, płoć, wzdręga, jest też sum, węgorz, karp, amur, lin, karaś, kleń, jaź, troć oraz inne gatunki ryb.

Po zalaniu w zbiorniku niebywale powiększyła się populacja szczupaka, który z czasem został wyparty przez ogromną populacje sandacza, następnie przybyło licznie bolenia. Silne wahania poziomu wody w zbiorniku spowodowały zanik roślinności przybrzeżnej i pogorszenie warunków dla szczupaka, który odbywał w nich tarło. Sprzyjało to rozwojowi sandacza, którego tarliska znajdują się daleko od brzegu. Obecnie liczba sandacza jest tak duża, że wielu wędkarzy twierdzi, iż Jezioro jest jednym z najlepszych łowisk mętnookich w kraju.

Dno zbiornika pokryte jest licznie piaskiem i żwirem, zamulone najbardziej są tereny przy zaporze czołowej, gdzie znajdują się doskonałe łowiska leszczy, karpi, linów i szczupaka. Jezioro przyjmuje wody dwóch znaczących rzek: Białej Głuchołaskiej oraz Widnej, u których ujścia mamy dobre łowiska płoci i leszczy. Podczas wysokich stanów wód tworzą się tutaj atrakcyjne cofki, w których liczyć możemy na niemal wszystkie gatunki ryb żyjących w wodach jeziora.

Ujście Nysy, gdzie głębokość nie przekracza 3 metrów to doskonałe miejsce na brzegowe leszcze, których waga sięga 2 kilogramy. Większe ryby trzymają się z dala od brzegu i zwykle, aby się do nich dostać musimy użyć środka pływającego (na jeziorze sprzęt pływający jest receptą na największe głębinowe ryby). W okolicach ujścia można dostać się do dużej płoci poławianej tu zarówno z gruntu jak i na spławik. Przy użyciu metody gruntowej lub też odległościówki można dotrzeć do licznych tu leszczy, karasi, linów oraz węgorzy, które o zmierzchu i świcie przyujściowe tereny chętnie przemierzają w poszukiwaniu pożywienia.

Obfite nęcenie na tak dużym zbiorniku jest niezbędne, aby zwabić w łowisko ryby. Takie nęcenie wymaga również czasu. Na ciekawe efekty można liczyć na wyprawie na nockę, gdzie mamy więcej czasu na przygotowanie łowiska i ściągnięcie w swoje łowisko ryb nawet ze znacznych odległości. Sprawdzone przynęty to makaron, pęczak, białe i czerwone robaki oraz wszelkiego rodzaju kulki, pelety itp.

Chlubą zbiornika są jednak sandacze, których rozmiary nie jednego wędkarza potrafiły zwalić z nóg.

Jezioro nazywane jest też bliźniakiem pobliskiego Otmuchowa, gdzie żyje równie liczna populacja sandacza co w Głębinowie. Oba sąsiadujące ze sobą zbiorniki są wyjątkowo atrakcyjne i uważane za jedne z najlepszych łowisk sandaczy w Polsce.

Opis turystyki, noclegi

Liczne ośrodki wypoczynkowe w Głębinowie oferują pełne zaplecze turystyczne, także nocleg.

Dane łowiska

  • zbiornik utworzony w 1972 roku,
  • powierzchnia 2040 ha (20 km²)
  • pojemność 114 mln m³,
  • głębokość średnia 5 m, w najgłębszych miejscach ponad 15 metrów,
  • długość zapory (betonowo-ziemna) 5000 m.

Opłaty

Jezioro jest pod opieką Okręgu PZW w Opolu, wolno więc wędkować zgodnie z regulaminem po uiszczeniu opłaty.

Wędkarski kalendarz brań

Występujące ryby

Lokalizacja

Województwo: opolskie

Miejscowość: Głębinów

Malina Autor: Malina
Kategoria: Łowiska naturalne
Udostępnij
Jezioro Nyskie
Jezioro Nyskie Jezioro Głębinowskie Opis łowiska Jezioro Nyskie (Zbiornik Nysa) nazywane też Jeziorem Głębinowskim to zbiornik zaporowy utworzony w 1972 roku po... Ocena:5.5 2
  • Gwiazdki: 5.5 / 6
2 głosy

Wasze komentarze

Biuletyn

Zapisz się na biuletyn i odbierz prezent! Cenny przepis na ciasto, skuteczną przynętę na leszcze i inne ryby.

Odnośniki

Copyright © 2006-2022 RTW.org.pl [ 89152 ] Rekreacja i Turystyka Wędkarska. Made with ♥ Design by Malina.

PLPL ENEN

Konto użytkownika