Jezioro Nidzkie

Opis łowiska

Jezioro Nidzkie leży na terenie miasta Ruciane-Nida oraz w gminach Ruciane-Nida i Pisz. Na północy łączy się poprzez jeziora Guziankę Wielką i Guziankę Małą z jeziorem Bełdany i dalej Śniardwami. Część powierzchni jeziora wchodzi w skład rezerwatu przyrody i sąsiaduje z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym.

Jezioro ma kształt silnie wygiętej rynny. Biegnie od Rucianego do wsi Jaśkowo. Brzegi jeziora są najczęściej wysokie i strome, miejscami płaskie lub łagodnie wyniesione i prawie w całości porośnięte lasami, tylko około 10% zajmują pola i łąki, zaledwie w 10% teren jest osiedlony. W większości teren jest otoczony drzewami Puszczy Piskiej.

Jeśli szukasz ciszy i dzikiej przyrody to jezioro jest dla Ciebie - fajne, bo naturalnie dzikie. Jedno z najdzikszych dużych mazurskich jezior.

Turystyka

Jezioro znajduje się na końcu Szlaku Puszczańskiego. Jest jednym z najmniej zmienionych przez działalność człowieka akwenów w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Obszar jeziora jest rezerwatem przyrody. Akwen jest prawnie chroniony, m.in. jest zakaz używania silników spalinowych na większości powierzchni jeziora. Strefa ciszy na Jeziorze Nidzkim obowiązuje od linii wysokiego napięcia w Rucianem-Nidzie.

Ruciane-Nida miejscowość, którą warto zobaczyć jest tutaj zabytkowy cmentarz, zabytkowa wyłuszczarnia nasion... Można też wybrać się na spływy kajakowe: z jezior Nidzkiego wypływa rzeczka Nidka, która wiedzie szlak kajakowy. Miejsce na weekend i nad wodą.

Dane łowiska

  • powierzchnia jeziora wynosi 1831 ha,
  • głębokość średnia 6,2 m, natomiast maksymalna 23,7 m,
  • długość jeziora 23 kilometry przy maksymalnej szerokości 3800 m.

Opis dojazdu

Miejscowości położone nad jeziorem nidzkim: Ruciane Nida, Pranie, Krzyże, Karwica, Śwignajno, Lipa Tylna, Jaśkowo, Zamordeje. Dojazd zależnie, z której strony jeziora. Można się kierować drogą numer 58 na Ruciane-Nida miejscowość wyjątkową nie tylko pod względem zabytkowym, ale i tutejszej wody.

Inne informacje

Na większości terenu jeziora obowiązuje zakaz używania silników spalinowych, a pływanie żaglówką po jeziorze wymaga doświadczenia, można trafić na zmienne wiatry i mielizny.

Opracowanie przy współpracy z użytkownikiem: kuba551 (952).

Wędkarski kalendarz brań

Występujące ryby

Lokalizacja

Województwo: warmińsko-mazurskie

Miejscowość: Ruciane-Nida

Malina Autor: Malina
Kategoria: Łowiska naturalne
Udostępnij
Jezioro Nidzkie
Jezioro Nidzkie Jezioro Nidzkie leży na terenie miasta Ruciane-Nida oraz w gminach Ruciane-Nida i Pisz. Na północy łączy się poprzez jeziora Guziankę Wielką i... Ocena:6.0 1
  • Gwiazdki: 6.0 / 6
1 głos

Wasze komentarze

Biuletyn

Zapisz się na biuletyn i odbierz prezent! Cenny przepis na ciasto, skuteczną przynętę na leszcze i inne ryby.

Odnośniki

Copyright © 2006-2024 RTW.org.pl [ 4329463 ] Rekreacja i Turystyka Wędkarska. Made with ♥ Design by Malina.

Konto użytkownika