Jezioro Ślesińskie

Opis łowiska

Jezioro Ślesińskie to jezioro rynnowe, polodowcowe w gminie Ślesin. Przez jezioro przebiega Kanał Ślesiński - atrakcja turystyczna, o długości 32 km, który łączy je z Gopłem. Jezioro wchodzi w skład ciągu jezior stanowiących część Pojezierza Wielkopolskiego. W skład zespołu jezior wchodzą: Jezioro Ślesińskie, Mikorzyńsko – Wąsowskie, Licheńskie i Gosławickie.

Czysta przyroda i urokliwe widoki całej okolicy były głównymi czynnikami, które spowodowały rozwój lokalnej turystyki wodnej, wakacyjnej i weekendowej.

Ciekawym zjawiskiem występującym na całej długości ciągu jezior, są niewielkie zmiany poziomu lustra wody, związane z wykorzystywaniem wód jezior w chłodzeniu pobliskich elektrowni, a w związku z tym sztuczne utrzymywanie poziomu wody. Włączenie jezior w system chłodzenia elektrowni spowodowało wzrost temperatury wody, a w następstwie duże ich zarastanie. Rozwiązaniem tego problemu okazało się sprowadzenie specjalnie w celu oczyszczenia jezior, azjatyckich gatunków ryb słodkowodnych (amur, tołpyga biała i tołpyga pstra), które żywiąc się roślinnością wodną stopniowo przywróciły równowagę biologiczną jeziora. Podwyższona temperatura wody jeziora (średnio obecnie o 4 - 6 o C) w sezonie letnim, jest traktowana jako dodatkowa atrakcja, ze względu na komfort kąpieli, uprawiania spotów wodnych, turystki kajakowej i motorowodnej.

Brzegi jeziora są na ogół dość wysokie i dostępne dla wędkarzy. Tylko w kilku miejscach 3-4-metrowy pas trzcin może utrudniać wędkowanie (w trzcinach miejscowi wędkarze wybudowali liczne kładki). Od strony wschodniej i północno-zachodniej brzegi porasta las. I tu można znaleźć wiele kładek.

Powierzchnia jeziora: 152,3 ha; głębokość: 25,7 m; klasa czystości: II.

Opis turystyki

Atrakcje turystyczne: Łuk Triumfalny w Ślesinie.

Wędkarski kalendarz brań

Występujące ryby

Lokalizacja

Województwo: wielkopolskie

Miejscowość: Ślesin

kamil Autor: kamil
Kategoria: Łowiska naturalne
Udostępnij

Wasze komentarze

Biuletyn

Zapisz się na biuletyn i odbierz prezent! Cenny przepis na ciasto, skuteczną przynętę na leszcze i inne ryby.

Odnośniki

Copyright © 2006-2024 RTW.org.pl [ 4170293 ] Rekreacja i Turystyka Wędkarska. Made with ♥ Design by Malina.

PLPL ENEN

Konto użytkownika